Recenzja książki "Śmierć za dnia" Kathy Reichs
Dodane: 30-05-2009 09:32 ()
Oto wydawca dostarczył czytelnikom kolejną już książkę amerykańskiej pisarki Kathy Reichs, wchodzącą w skład bestsellerowej serii o zawiłych perypetiach młodej antropolog sądowej – Temperance Brennan.
Na całość elegancko wydanej kolekcji składa się kilkanaście powieści, które stały się kanwą scenariusza popularnego serialu telewizyjnego Kości [org. Bones], wyprodukowanego w 2005 roku przez amerykańską telewizję FOX i emitowanego obecnie w Polsce. Scenariusz serialu współtworzyła sama Kathy Reichs, z wykształcenia antropolog kliniczna. Wykładała m.in. na Uniwersytecie Północnego Illinois, Uniwersytecie w Pittsburghu, Concordia University, na Uniwersytecie McGill.
Na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni przy ONZ pracowała w Rwandzie przy ekshumacji zwłok mieszkańców zamordowanych w wyniszczającej ten kraj wojnie domowej. Z ramienia Fundacji Antropologii w Gwatemali pilotowała również prace ekshumacyjne po odkryciu na południu tego kraju, w pobliżu jeziora Atitlán, masowych grobów.
Kathy Reichs była także członkiem zespołu specjalnego: Disaster Mortuary Operational Response Team, desygnowanego przez rząd Stanów Zjednoczonych do prac badawczych i ekshumacyjnych po ataku na World Trade Center. Obecnie pracuje jako profesor antropologii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte, a ponadto koroner policyjny Office of The Chief Medical Examiner tegoż stanu oraz w Laboratoire de Science Judiciares et de Medicine Legale w kanadyjskiej prowincji Quebec. Jej autorytet w dziedzinie antropologii sądowej uznają tak prestiżowe organizacje, jak Canadian National Police Service Advisory Board czy American Board of Forensic Antropology.
Karierę pisarską Kathy Reichs rozpoczęła w 1997 roku, publikując powieść Déjà Dead, która zainaugurowała popularną serię thrillerów antropologicznych, przetłumaczonych jak dotąd na 30 języków i wydanych w milionowych nakładach. Pomysły kolejnych fabuł, które obnażają szokujące zbrodnie, czerpie pisarka głównie z własnych doświadczeń zawodowych, a autentyczność przedstawianych historii osiąga poprzez szczegółowe, sugestywne opisy metod działania antropologów klinicznych.
Poszczególne tomy serii łączy postać głównej bohaterki – Tempe Brennan, która, tak jak autorka, jest antropologiem sądowym, wspomagającym kanadyjską i amerykańską policję w rozwiązywaniu tajemniczych spraw kryminalnych. Fabuła kolejnych książek zbudowana jest wokół podobnego schematu: akcja rozpoczyna się w momencie odkrycia niezidentyfikowanych zwłok, do zbadania których wezwana jest Tempe Brennan. Wkrótce niepokorna doktor, wspierana przez przystojnego detektywa Ryana, z którym łączy ją nić sympatii, trafia na kolejny trop, pozornie tylko nie powiązany z pierwszą zbrodnią. Dalsza akcja poszczególnych powieści zmierza do rozwikłania zagadkowych brutalnych morderstw, wskazania przestępcy i jego motywu.
Analogiczny schemat odnajdzie Czytelnik w Śmierci za dnia, która została zaplanowana jako druga część cyklu o wybitnie zdolnej i upartej antropolog sądowej. Tym razem bohaterka żyje „na walizkach”, zmuszona do ciągłych podróży pomiędzy domem w upalnej Karolinie na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostawiła młodszą siostrę i córkę, a chłodnym Charlotte i Montrealem w Kanadzie, gdzie dokonuje ekshumacji szczątków zakonnicy, mającej dostąpić beatyfikacji. Prace przebiegają bez zakłóceń, do chwili kiedy do zespołu kierowanego przez Tempe dociera wiadomość o ofiarach pożaru w położonym nieopodal St. Jovite. Wstępne ustalenia miejscowej policji wskazują na podpalenie, z kolei oględziny znalezionych w spalonym domu zwłok, sugerują makabryczne morderstwo, którego rozwikłania podejmuje się Tempe.
W toku wartkiej akcji pojawiają się kolejne tropy. Przypadek siostry zakonnej wiedzie główną bohaterkę na czołowy uniwersytet kanadyjski, do jednej z pracownic naukowych o ekscentrycznych zainteresowaniach badawczych, wywołujących w studentach atencję graniczą z paniką, której asystentki przypominają dziewczyny żywcem wyjęte z horrorów Stephena Kinga – introwertyczne, zamknięte w sobie, przygniecione brzemieniem skrywanego sekretu. Postępowanie w sprawie zwłok znalezionych w podpalonym domu, prowadzi zaś na południe Stanów Zjednoczonych, do hermetycznej, sekciarskiej społeczności, tworzącej wyizolowaną komunę pod przywództwem charyzmatycznego guru, który okazuje się marionetką w rękach owładniętej psychozą postaci. Podczas prowadzonego dochodzenia Tempe przedziwnym trafem odkrywa, że obie sprawy łączą się ze sobą, a kości zakonnicy z końca wieku ukrywają szokującą tajemnicę, której odkrycie pozwala wyjaśnić misternie zaplanowaną zbrodniczą intrygę.
Pisarka nie szczędzi Czytelnikom sugestywnych, przyprawiających o dreszcz niepokoju, opisów antropologicznej niesamowitości. Analogicznie do pozostałych książek cyklu, także w Śmierci za dnia, można odnaleźć rozliczne opisy rozmaitych anomalii i naturalistycznych, niezwykle drobiazgowo relacjonowanych przez pisarkę, działań wykonywanych przy oględzinach szczątków zwłok oraz ich badań w policyjnej kostnicy, sprawiając, że Czytelnik niemal odczuwa odór śmierci i rozkładających się trupów. Jednocześnie uwagę przykuwają plastyczne przedstawienia montrealskiej zimy i przejmującego chłodu, którego doświadcza ekipa Tempe. Kathy Reichs w sposób barwny potrafi też opowiadać o aromacie klasztornej kawy, o zatęchłym, wypełnionym duszną atmosferą tajemnicy gabinecie uniwersyteckim, którego wnętrze wypełniają setki przykurzonych książek i pożółkłych magazynów, a świat zewnętrzny widoczny jest jedynie przez zmatowiałe dziewiętnastowieczne szybki, czy o rozwijającym się uczuciu pomiędzy parą książkowych detektywów. Interesująco prowadzona narracja, wartkie dialogi i spójna linia fabularna, powodują, że Śmierć za dnia może być atrakcyjną lekturą, do pochłonięcia w jeden wieczór.
Korekta: Paweł C.
Autor: Kathy Reichs
Wydawnictwo: Red Horse
Grudzień 2008
Seria: Kości
ISBN: 978-83-60504-98-7
Liczba stron: 544
Wymiary: 125 x 195 mm
Dziękujemy wydawnictwu Red Horse za udostępnienie książki do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...