Recenzja książki "Ciało obce" Robina Cooka

Autor: dr Anita Has-Tokarz Redaktor: Elanor

Dodane: 22-05-2009 15:50 ()


Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna już książka amerykańskiego pisarza Robina Cooka, uznawanego powszechnie za protoplastę i jednego z najważniejszych twórców thrillera medycznego. Autor zyskał światową sławę mistrza gatunku dzięki debiutanckiej powieści Coma, którą w 1978 roku przeniósł na ekran Michael Crichton. Od tamtego momentu pisarz opublikował kilkadziesiąt powieści, reprezentujących jeden z najpoczytniejszych wariantów tematycznych thrillera. Dość wymienić w tym miejscu doskonale znane polskiemu czytelnikowi bestsellery: Epidemia, Chromosom 6, Mutant, Czynnik krytyczny, Wstrząs, Toksyna, Mózg, Zabójcza kuracja, Zaraza i wiele innych.

 Pomysły na kolejne fabuły czerpie pisarz z osobistych doświadczeń zawodowych, ma bowiem za sobą studia medyczne ukończone na Uniwersytecie Columbia, a także studia podyplomowe przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda. W kolejnych powieściach łączy więc skomplikowane intrygi sensacyjne i kryminalne, z publicznymi debatami dotyczącymi dylematów etycznych oraz uniwersalnych lęków społecznych, łączących się ściśle z ekspansywnym rozwojem nauk medycznych. Robin Cook pisząc o wykonywanych pod auspicjami agend rządowych nieetycznych eksperymentach genetycznych, handlu ludzkimi organami do nielegalnych przeszczepów, eutanazji, dwuznaczności zapłodnienia in vitro w leczeniu bezpłodności itp., podejmuje de facto ostrą krytykę współczesnej medycyny, która uprzedmiotowiła człowieka. Pokazuje tym samym zepsucie i moralną degrengoladę środowiska medycznego. Z kolei owładniętych chęcią łatwego zysku i szybkiej sławy lekarzy, często wyzutych z jakichkolwiek uczuć wyższych, uzurpujących sobie władzę nad człowiekiem i jego życiem, czyni spadkobiercami – w prostej linii – doktora Victora Frankensteina, którego wykreowała Mary Shelley w powieści wydanej w 1818 roku.

 Akcja Ciała obcego również osnuta jest wokół aktualnego problemu społecznego, jakim jest – nie do końca legalna i bezpieczna – „turystyka medyczna”, urastająca w krajach rozwijających się, takich jak Tajlandia czy Indie, do rangi potężnej gałęzi przemysłowej. Główną bohaterkę powieści – Jennifer Hernandez, studentkę czwartego roku medycyny w Centrum Medycznym UCLA w Los Angeles poznajemy w przełomowym dlań momencie. W chwili, kiedy dziewczyna ma rozpocząć praktykę na oddziale chirurgicznym uniwersyteckiego szpitala, zupełnie przypadkiem dowiaduje się o śmierci babci – Marii Hernandez. Sprawa wydaje się o tyle zawiła i tajemnicza, iż o zgonie amerykańskiej pacjentki operowanej w szpitalu Queen Victoria w Nowym Delhi w Indiach, informuje stacja CNN, zanim jeszcze fakt ten stwierdzili indyjscy lekarze. Zaszokowana owym zdarzeniem Jennifer postanawia wyjaśnić okoliczności śmierci najbliższej krewnej, bierze urlop dziekański i wyrusza do Indii. 

Tymczasem w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych niewyjaśnionych zgonach amerykańskich pacjentów, co władze starają się skrzętnie zatuszować przed opinią publiczną. W wykryciu międzynarodowego spisku działającego pod auspicjami szanowanej powszechnie, elitarnej organizacji medycznej Nurses International pomagają bohaterce trzy osoby. Doskonale znana czytelnikom z poprzednich powieści Robina Cooka para lekarzy – doktor Laurie Montgomery, specjalizująca się w dziedzinie medycyny sądowej oraz jej mąż – chirurg Jack Stapleton. Z pomocą śpieszy także narzeczony Jennifer – doktor Neil McCulgan. Jak możemy domyślać się, w miarę rozwoju akcji przybywa ofiar, pojawiają się wciąż nowe tropy przybliżające zdeterminowanych bohaterów do rozwiązania zagadkowych śmierci amerykańskich obywateli i rozbicia wielowarstwowego spisku. 

Robin Cook prowadzi fabułę Ciała obcego dwutorowo, przenosząc czytelnika z Los Angeles do Nowego Delhi, nie szczędząc przy tym fascynujących opisów egzotycznych Indii i panujących w nich zwyczajów. Pisarz nie skąpi też czytelnikowi tak charakterystycznych dla swej prozy, niezwykle szczegółowych opisów medycznych procedur. Służą one uprawdopodobnieniu przedstawionych zdarzeń, choć przyznać trzeba, że mogą nużyć. 

Jak na mistrza thrillera przystało Robin Cook niezwykle umiejętnie buduje napięcie, sprawnie stosując w tym celu suspens, nieoczekiwane zwroty akcji i sensacyjne intrygi, w które wikłani są bohaterowie. Po raz kolejny demonstruje w ten sposób swą niebywałą sprawność warsztatową, dowodząc jednocześnie, iż przyznany mu przez wydawców, a za ich pośrednictwem także czytelników tytuł „mistrza gatunku” jest w pełni zasłużony. 

 

Korekta: Paweł C., Druzila

 

 

Tytuł: "Ciało obce"

Autor: Robin Cook

Przekład: Maciej Szymański

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2009

Liczba stron: 408

Format: 128 x 197

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...