Graham Masterton we Wrocławiu
Dodane: 11-05-2009 20:02 ()
Podczas zbliżających się Dni Fantastyki 15-17 maja we Wrocławiu gościć będzie mistrz powieści grozy, autor wielu bestsellerowych książek, takich jak: "Manitou", "Zemsta Manitou", "Tengu" czy "Wojownicy nocy" – Brytyjczyk GRAHAM MASTERTON.
Pisarz spotka się dwukrotnie ze swoimi czytelnikami, w piątek 15 maja o godz. 19:00 oraz w sobotę 16 maja o godz. 18:00.
Graham Masterton urodził się 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. Zanim rozpoczął karierę pisarską, pracował jako redaktor naczelny pism dla mężczyzn (Mayfair, Penthouse). Swoją pierwszą powieść z gatunku grozy opublikował w 1975 roku. „Manitou”, bo o niej mowa, przyniosła autorowi sławę i popularność, książka bowiem bardzo szybko stała się bestsellerem. Dwa lata po trafieniu debiutu pisarskiego do księgarń, reżyser William Girdler rozpoczął proces ekranizacji „Manitou”.
Graham to pisarz niezwykle płodny, jego bibliografia liczy około 100 pozycji, z czego połowę stanowią horrory, które są znakiem rozpoznawczym pisarza. Jeśli jednak zagłębimy się we wszystkie gatunki, w których obraca się Masterton, odnajdziemy wiele doskonałych książek z gatunki thrillera, sensacji, powieści obyczajowej, sagi historycznej, czy nawet romansu. Silną pozycję Grahama Mastertona na świecie, a zwłaszcza w Polsce, ugruntował cykl poradnków seksualnych, w których autor porusza kwestie związane z erotyką w sposób przyjazny i prosty do zrozumienia, bez nadmiernego używania terminów naukowych, czy lekarskich.
Najpopularniejsze powieści pisarza to między innymi „Manitou”, „Tengu”, „Kostnica”, „Wojownicy nocy”, „Rytuał”, czy „Czarny anioł”. Wszystkie utwory łączny mroczny klimat, okraszony solidną dawką brutalności, wyraziści bohaterowie, tajemnicze zjawiska i niesamowite uczucie, które towarzyszy czytelnikom przy obcowaniu z nimi.
Oprócz niezliczonych powieści, Graham jest również autorem dziesiątek doskonałych opowiadań z gatunku horroru, w których bawi się konwencją, szasta morałami, ukrytymi przesłaniami, metaforami i alegoriami. Wielu fanów tych krótkich form uważa, że Masterton równie dobrze radzi sobie z powieściami liczącymi 750 stron, jak i z dwustronicowymi miniaturami. Opowiadania pisarza często publikowane są w antologiach, obok innych ikon horroru, takich jak James Herbert, F.Paul Wilson, czy Brian Lumley. Zbiory „Dziedzictwo Lovecrafta” i „Gorętsza krew – antologia erotycznego horroru” zostały wydane również w Polsce.
(Jedno z opowiadań pojawiło się w ub. roku w folderze Dni Fantastyki.).
Autor jest laureatem prestiżowej nagrody amerykańskiej Edgar Allan Poe Award oraz francuskiej Prix Julia Verlanger (otrzymał ją jako jedyny autor nie francuski).
Graham Masterton darzy Polskę ogromną sympatią i sentymentem, gdyż jego żona, Wiescka, ma polskie korzenie. Akcja dwóch z jego powieści („Dziecko ciemności” i „Bazyliszek”) jest umiejscowiona właśnie w naszym kraju. Polscy fani nie pozostają ani dłużni, ani obojętni – w 2003 roku ukazała się antologia komiksów stworzonych przez polskich rysowników na podstawie opowiadań Mastertona. Album nosi tytuł „Piekielne wizje”.
Autor przyznaje, że w głowie ciągle kłębią mu się pomysły na nowe książki. Cały czas zapowiada nowe pozycje, do których inspiracje czerpie z życia codziennego, zasłyszanych rozmów, czy przeczytanych powieści. Pisarz często zadaje sobie pytanie – „co by było gdyby?”, które pomaga mu oprzeć kilka ze swoich powieści na istniejących już mitach, legendach, podaniach, czy książkach. Masterton potrafi wywrócić dobrze znaną historię do góry nogami, zaskakując i porywając czytelnika już od pierwszych stron powieści.
Graham Masterton przeprowadził się z Irlandii z powrotem do Anglii. Mieszka razem z żoną Wiescką, która jest jednocześnie jego agentem literackim. Mają 3 dorosłych synów.
Spotkania odbęda się podczas DNI FANTASTYKI w Centrum Kultury „ZAMEK”, pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
15 maja, piątek, godz. 19:00 – spotkanie prowadzi red. Leszek Budrewicz
16 maja, sobota, godz. 18:00 – spotkanie prowadzą redaktorzy portalu Carpe Noctem
Więcej informacji o Dniach Fantastyki znajdziecie tutaj.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...