Dalsze zapowiedzi Hanami na 2009 rok

Autor: Hanami Redaktor: Motyl

Dodane: 20-01-2009 15:18 ()


Ostatnim tytułem jaki ukaże się w marcu będzie "Księga wiatru" autorstwa Jiro Taniguchiego oraz Kana Furuyamy. Głównym bohaterem tej samurajskiej opowieści jest Yagyu Jubee. Komiks będzie miał 3 kolorowe strony (których nawet w wydaniu japońskim wydrukowano w odcieniach szarości).

Natomiast 30 kwietnia 2009 roku polską premierę będzie miała powieść graficzna "Dziennik z zaginięcia" autorstwa Hideo Azumy. Komiks zdobył nagrodę Japan Media Arts Festival w 2005, a rok później Grand Prix Tezuka Osamu Cultural Prize. W 2008 roku nominowany był w kategorii najlepszy komiks w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouleme oraz został uznany przez"New York Magazine" za najlepszą powieść graficzną wydaną w USA w roku 2008.

 

 

Jirō Taniguchi & Kan Furuyama

Księga wiatru

Format: 150 x 210 mm

Ilość tomów: 1

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Druk: czarno-biały + 3 strony kolorowe

Papier: kredowy

Cena okładkowa: 32,90 zł

ISBN 978-83-60740-21-7

Data premiery: 20 marca 2009

 

Era Meiji – czas wielkich przemian w Japonii. Wyspy ponownie otwierają się na świat, a na ulicach coraz częściej widać panów, którzy kimona zamienili na elegancko skrojone garnitury. Władcą Kraju Kwitnącej Wiśni już nie jest shōgun, ale znów cesarz.

W dzielnicy Akasaka w Tokio spotykają się czterej mężczyźni, by wspominać dawne dni. Gospodarz, niegdyś należący do obozu shōguna, snuje niesamowitą opowieść o  dokumentach zwanych „Tajnymi zapiskami Yagyū”. W jego opowieści polityka pełna jest intryg oraz nieczystych zagrywek, a zbrodnia i kradzież to najczęstsze metody zdobywania władzy. Głównym bohaterem wydarzeń staje się jeden z najsłynniejszych japońskich samurajów, mistrz miecza Yagyū Jūbee.

 

Kan Furuyama – urodzony w 1943 roku; scenarzysta, twórca komiksowy, zajmuje się naukowo historią Japonii.

Jirō Taniguchi – urodził się w 1947 roku w prefekturze Tottori w Japonii. Zadebiutował w 1971 roku w magazynie Young Comic. Dwa lata później zdobył nagrodę Big Comic za nowelę graficzną Tōi koe (Odległy głos). Kolejne dzieła przyniosły mu coraz większy rozgłos i liczne wyróżnienia. W 1997 roku razem z Jeanem „Moebiusem” Giraud (którego spotkał po raz pierwszy w 1974) tworzy Ikaru (Ikar), komiks uważany za jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) koprodukcji europejsko-japońskich. Do początku XXI wieku Taniguchi zdobył lub był nominowany do niemalże wszystkich światowych nagród (Shōgakkan Manga Shō, Nihon Mangaka Kyōkai Shō, Alph'Art - Festival d'Angouleme, Eisner Award itd.). Tworzy komiksy o różnorodnej tematyce, jednakże najczęściej przewijającymi się wątkami są natura i życie codzienne Japończyków. Nawiązuje również do wydarzeń historycznych.

 

 

Hideo Azuma

Dziennik z zaginięcia

Format: 150 x 210 mm

Ilość tomów: 1

Oprawa: Miękka

Druk: czarno-biały

Ilość stron: 206

Cena okładkowa: 29 zł

ISBN 978-83-60740-23-1

Data premiery: 30 kwietnia 2009

 

Hideo Azuma, słynny rysownik, wyszedł z domu i już nie powrócił… Przynajmniej przez pewien czas, a potem znów wyszedł… Z historii zawartych w tym tomie można dowiedzieć się, jak ciężkie jest życie bezdomnego, czy jak trudno być alkoholikiem. Te opowieści, oparte na prawdziwych wydarzeniach, dogłębnie poruszają i wprowadzają w zadumę, ale jednocześnie uczą: jak konstruować przenośne kuchenki; skąd brać papierosy i alkohol w trudnych chwilach; gdzie czają się potwory; jak kłaść rury oraz jak przeżyć na diecie opartej na rzodkwi japońskiej i oleju do tenpury. Przede wszystkim jednak, wywołują niekontrolowane napady śmiechu.

Komiks Dziennik z zaginięcia zdobył nagrodę Japan Media Arts Festival w 2005 a rok później Grand Prix Tezuka Osamu Cultural Prize. W 2008 roku nominowany był w kategorii najlepszy komiks w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz został uznany przez New York Magazine za najlepszą powieść graficzną roku.

Hideo Azuma urodził się w 1950 roku w miejscowości Urahoro na Hokkaidō. W wieku dziewiętnastu lat zadebiutował komiksem Ringside Crazy wydanym w czasopiśmie Manga Ō, ale dużą popularność zyskał dopiero w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Azuma tworzy komiksy erotyczne, humorystyczne oraz nawiązujące do szeroko pojętej fantastyki i SF (za co został doceniony zdobywając w 1979 roku nagrodę Seiun za komiks Fujōri Nikki). Przez długi czas autor ten był słabo znany poza Japonią. Wszystko zmieniło się w momencie wydania komiksu opartego na własnych przeżyciach. Ze względu na natłok obowiązków a także artystyczny tryb życia, już w latach osiemdziesiątych Azuma borykał się z problemem alkoholowym, dwukrotnie opuścił rodzinę i wiódł żywot bezdomnego, na swoim koncie miał również nieudaną próbę samobójczą. Wszystkie te doświadczenia zebrał w Dzienniku z zaginięcia, który okazał się światowym sukcesem. Zdobył nagrodę Japan Media Arts Festival w 2005 oraz Grand Prix Tezuka Osamu Cultural Prize w 2006. W 2008 roku nominowany był w kategorii Najlepszy komiks w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz został uznany za najlepszy komiks przez New York Magazine.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...