Pancerz z dziurami

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 05-01-2009 23:54 ()


Naukowcy z brytyjskiego Ministerstwa Obrony stworzyli pancerz z dziurami, który jest skuteczniejszy od konwencjonalnego.

Na seminarium Uniwersytetu w Cambridge zaprezentowano szczegóły nowego pancerza opartego o strukturę super-bainitu. Niespodziewanie grupa naukowców z Ministerstwa Obrony doszła do wniosku, ze struktura pancerza stanie się bardziej odporna na penetrację po... odpowiednim podziurawieniu całości.

Według profesora Petera Browna otwory w pancerzu pomagają zmieniać tor pocisków oraz ich kształt - pociski odbijając się od zwiększonej ilości płaszczyzn i krawędzi tracą prędkość i swój ostry kształt. Zastosowanie otworów w pancerzu podwaja odpornośc balistyczną i jednocześnie zmniejsza wagę konstrukcji o połowę.

Dodatkowo zastosowano specjalną metodę hartowania stali. Proces hartowania pozwala stworzyć strukturę znaną już od lat 30 XX wieku - tzw. bainit (Fe3C). Laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) w Porton Down, Wiltshire oraz firma metalurgiczna Corus opracowały nowy sposób otrzymywania super-bainitu.

Specjalny sposób izotermicznego utwardzania stali polega na podgrzaniu jej do temperatury 1000 st. C i gwałtownemu ochłodzeniu do 200 st. C, by następnie doprowadzić metal do temperatury pokojowej. Aby uzyskać właściwe parametry balistyczne należy temperaturę 200 st. utrzymywać przez ok. 2 tygodnie. Utrzymanie temperatury 250 st. C przez 8 godzin pozwala na skrócenia czasu produkcji i łatwiejszą komercjalizację całego procesu, przy zachowaniu podobnych właściwości balistycznych.

Profesor Brown uchylił także rąbka tajemnicy wokół innych technologii, nad którymi pracuje. Proces kolsteryzacji stali (kolsterising) pozwala utwardzić jej powierzchnię i stworzyć strukturę, która jest dwukrotnie mocniejsza od super-bainitu, przy zachowaniu niezbędnej plastyczności materiału.

Źródło: bbc.co.uk


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...