Misja na Marsa - to już 5 lat!

Autor: S_p_i_d_e_r Redaktor: S_p_i_d_e_r

Dodane: 03-01-2009 12:02 ()


Marsjańskie łaziki wysłane na Czerwoną Planetę w 2004 roku miały działać około 3 miesiące. Ale działają dzielnie do tej pory.

Pierwszy łazik, Sprint, wylądował na Marsie 3 stycznia 2004 roku. Drugi, Opportunity, znalazł się na powierzchni planety 21 dni później. Planowany czas działania obu urządzeń został wielokrotnie przekroczony, co jest o tyle zaskakujące, że panujące na Marsie warunki są bardzo trudne. Oba pojazdy mogą ulec ostatecznemu uszkodzeniu w każdej chwili, zdarzało się też, że ze względu na kurz na panelach słonecznych omal nie wyczerpały się ich akumulatory. O trudach misji świadczą poważniejsze uszkodzenia - Spirit ze wzgledu na zablokowane koło porusza się tylko na wstecznym biegu, a chwytak Opportunity nie ma pełnej sprawności ze względu na pęknięty kabelek zasilający.

Oba roboty zbierają dane dotyczące dawnej obecności wody na Marsie. Sprint bada 150-kilometrową depresję zwaną Kraterem Guseva. Udało mu się odnaleźć ślady skał (na zdjęciu obok), które były wystawione na działanie wody. Opportunity bada obszar po drugiej stronie planety, zwany Meridiani Planum.

Kiedy oba łaziki zawiodą, na następną misję na Marsa przyjdzie nam czekać dość długo. Planowana przez NASA na 2011 rok misja Mars Science Laboratory (MSL) została odłożona ze względów technicznych i finansowych. Europejskie plany wysłania sondy ExoMars zostały porzucone z tych samych powodów. Bardzo prawdopodobne jest, że NASA i Europejska Agencja Kosmiczna połączą swoje siły w przyszłych przedsięwzięciach dotyczących eksploracji Czerwonej Planety.

Źródło: bbc.co.uk


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...