Lodowe wulkany na Tytanie
Dodane: 16-12-2008 23:45 ()
Otoczony mgiełką Tytan wykazuje całkiem sporą aktywność wulkaniczną. Jednak zamiast lawy, z wulkanicznych kraterów wyrzucany jest lodowa mieszanina. W jej skład wchodzi woda, amoniak i metan.
Tytan nie poddaje się łatwo naszej obserwacji, ponieważ okrywa go gęsta, mało przejrzysta atmosfera składająca się głównie z azotu oraz niewielkich ilości metanu. Zmiany w jasności występujące na powierzchni księżyca wychwycił spektrometr podczerwieni i światła widzialnego podczas przelotów od lipca 2004 do marca 2006 roku.
Zmiany zarejestrował również radar sondy. Odczyty przypominają ziemskie wypływy lawy o grubości dochodzącej nawet do 200 metrów. Zaobserwowano również większe stężenie metanu w miejscach aktywności kriowulkanicznej.
Zdaje się to potwierdzać teorię o zwiększonej zawartości metanu pod powierzchnią planety. Metan jest obecny także w atmosferze Tytana (około 1,5%), ale ponieważ ulega zniszczeniu przez słoneczne promienie ultrafioletowe, to nie powinien istnieć, jeśli nie jest uwalniany regularnie spod powierzchni księżyca.
Sonda Cassini zaobserwowała kriowulkany w dwóch rejonach Tytana
(źródło: bbc.co.uk)
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...