Recenzja książki "Śmiertelne decyzje" Kathy Reichs

Autor: Katarzyna Ulman Redaktor: druzila

Dodane: 15-12-2008 14:59 ()


  Temperance Brennan znowu znalazła się w tarapatach. Tym razem musi nie tylko rozwiązać sprawę morderstwa 16-letniej Osprey, ale również posłać za kratki zabójców Emily Anne Toussaint. Mała dziewczynka stała się przypadkową ofiarą kolejnej walki pomiędzy gangami motocyklowymi. Ci ostatni, mając przysłowiowy nóż na gardle, gotowi są zrobić wszystko, aby usunąć Tempe ze swojej drogi. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać wścibskiego reportera z ukrytymi motywami oraz Kita - siostrzeńca głównej bohaterki, który wpadł na dłuższe odwiedziny do swojej ulubionej cioci. I też ma sporo problemów na głowie.

W kolejnej odsłonie przygód antropolog sądowej czytelnik zagłębia się w niebezpieczny świat motocyklowych gangów i ich wzajemnych walk. Kathy Reichs, autorka powieści, doskonale prezentuje historię wzajemnych animozji pomiędzy tymi grupami oraz ich działalność przestępczą: narkotyki, pobicia, morderstwa.

Oprócz opisu tego światka w „Śmiertelnych decyzjach" można znaleźć dokładny opis wzorów, według których rozchlapuje się krew, przebieg poszukiwań prowadzonych za pomocą radaru gruntowego oraz - jak zawsze u Reichs - szczegółową analizę materiału kostnego. Na szczęście, każde wyjaśnienie jest podane w sposób przystępny, więc czytając książkę nikt nie złapie się za głowę krzycząc: „O co tu, do licha, chodzi".

Podobnie jak w pozostałych częściach cyklu, sporo miejsca w powieści jest poświęcone życiu osobistemu bohaterki. Oprócz problemów z młodym siostrzeńcem i jego niebezpieczną w kontekście wydarzeń fascynacją motocyklami, Brennan musi pogodzić się z faktem, iż człowiek, któremu ufała, nie był tym, za kogo się podawał. Refleksje bohaterki i próba dotarcia do prawdy dobrze współgrają z innymi elementami fabuły.

Związki pomiędzy bohaterami w „Śmiertelnych decyzjach" to jedne z najlepiej napisanych elementów powieści. Relacje Temperance ze współpracownikami i przełożonymi (detektyw Claudel, szef Tempe - La Manche, czy konstabl Quickwater) są naprawdę dobrze zbudowane. Kłótnie między Brennan a Claudelem pozwalają czytelnikowi zapoznać się z dwoma spojrzeniami na daną sprawę, z kolei postać konstabla jest dowodem na to, że uprzedzenia to zła rzecz i ludzi trzeba najpierw poznać, zanim wyda się o nich osąd. Uczy się tego nie tylko czytelnik, ale i główna bohaterka.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Żywa narracja i dobre nakreślenie postaci sprawiają, że chce się przewracać kartkę za kartką, aby jak najszybciej poznać finał tej historii.

Gangi motocyklowe, śledztwo, ukryte motywy, humor i ciekawi bohaterowie. Wszystkie te elementy połączone ze sobą w profesjonalny sposób znajdują się w książce Kathy Reichs. Dla fanów autorki to z pewnością pozycja obowiązkowa. Dla tych, którzy z twórczością autorki spotykają się po raz pierwszy, „Śmiertelne decyzje" to doskonała okazja, aby zapoznać się z Temperance Brennan i sięgnąć po dalsze (lub wcześniejsze)* tomy jej przygód.

 

*"Śmiertelne decyzje" to trzeci tom przygód Brennan.

korekta: Elanor 

 

 

Tytuł: Śmiertelne decyzje (org. Deadly Décisions)

Autor: Kathy Reichs

Tłumaczenie: Marcin Roszkowski

Wydawnictwo: Red Horse

Rok wydania: 2008

Liczba stron: 487

 

Zobacz też:

Recenzja książki "Déjà Dead" Kathy Reichs

Druga recenzja książki "Deja Dead" Kathy Reichs

Recenzja książki "Zabójcza podróż" Kathy Reichs

Recenzja książki „Poniedziałkowa żałoba" Kathy Reichs

Recenzja książki "Pogrzebane tajemnice" Kathy Reichs

 

Dziękujemy Wydawnictwu Red Horse za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...