Recenzja książki "Zabójcza podróż" Kathy Reichs

Autor: Marcin "Słowik" Słowikowski Redaktor: Elanor

Dodane: 27-09-2008 11:41 ()


Nazwisko Kathy Reichs znają już zapewne wszyscy miłośnicy kryminałów. Jej bohaterki, Temperance Brennan, również nie trzeba przedstawiać. „Zabójcza podróż” to już szósta w Polsce (czwarta z kolei) powieść opisująca przygody pani antropolog, która niczym wprawna cyganka z dłoni, potrafi wyczytać wszystkie tajemnice z kości.

Kolejna zagadka kryminalna, na którą natrafia Tempe, dotyczy katastrofy lotniczej, w której zginęła niemal setka osób. Samolot linii lotniczych TransSouth lecący z Atlanty do Waszyngtonu wybuchł w powietrzu, a jego szczątki – wraz ze szczątkami pasażerów – spadły na terenie Gór Smoky. Jako przedstawicielka agencji rządowej DMORT doktor Brennan zajmuje się identyfikacją zwłok. Kiedy znajduje nieopodal wraku stopę, której stan wskazuje na to, że właściciel zmarł na długo przed katastrofą, sprawa zaczyna się komplikować. Czyżby ktoś przewoził ciało na pokładzie? Pani antropolog zostaje odsunięta od sprawy i oskarżona o utrudnianie śledztwa, ale nie poddaje się i na własną rękę postanawia rozwiązać zagadkę.

Po raz kolejny Kathy Reichs serwuje nam ciekawą i dobrze przemyślaną intrygę, której napisanie poprzedziły – jak zawsze – niezbędne konsultacje oraz skrupulatny research z różnych dziedzin wiedzy. Rozwiązanie zagadki z pewnością zaskakuje, jednak nie udało się uniknąć pewnych schematów fabularnych. Największy zarzut dotyczy finału, w którym doktor Brennan stanie oko w oko z kolejnym „mistrzem zbrodni” i po raz wtóry o włos uniknie śmierci.

Oprócz głównego wątku kryminalnego pojawiają się poboczne poświęcone życiu prywatnemu i uczuciowemu Tempe i kreujące postać niezależnej, chociaż samotnej pracoholiczki. Red Horse nie ułatwia nam ich śledzenia, wydając książki nie po kolei. W "Zabójczej podróży" przeczytamy między innymi, jak do pani doktor trafił pies Boyd, którego możemy kojarzyć z "Nagich kości". Spotkamy ponownie budzących ambiwalentne uczucia bohaterki, znanych nam już detektywa Andrew Ryana oraz jej byłego męża. Do kompletu brakuje tylko Luca Claudela, od którego Brennan odpoczywa w Północnej Karolinie.

Kathy Reichs pokazała już, czego można się spodziewać po jej prozie. "Zabójcza Podróż" nie zaskakuje. Przypadnie do gustu wszystkim, którym podobały się poprzednie jej książki.

 

 

Tytuł: „Zabójcza podróż”

Tytuł oryginału: „Fatal Voyage”

Autor: Kathy Reichs

Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Wydawnictwo: Red Horse

Rok wydania: 2008

Wymiary: 125 x 195

Liczba stron: 558

Oprawa: miękka

 

 

W serii przygód o Temperance Brennan dotychczas ukazały się:

Deja Dead (I) [Pierwsza recenzja] [Druga recenzja]

Poniedziałkowa żałoba (VII)

Śmiertelne Decyzje (III)

Nagie kości (VI)

Pogrzebane tajemnice (V)

Zabójcza podróż (IV)


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...