Recenzja książki "Pogrzebane tajemnice" Kathy Reichs

Autor: Agnieszka „Sasza” Krzeszowska Redaktor: Elanor

Dodane: 03-09-2008 20:15 ()


„Pogrzebane tajemnice” to już piąta opowieść słynnej antropolog Kathy Reichs, a zarazem ciąg dalszy przygód głównej bohaterki dr Temperance Brennan. W kolejnej części natkniemy się na sporą dawkę przygód i kryminalnych zagadek oraz wątków romantycznych.

Tym razem opowieść zaczyna się od wydarzeń, które miały miejsce w latach osiemdziesiątych w miejscowości Chupan Ya. Zostało ono zaatakowane przez żołnierzy, a dwadzieścia lat później odnaleziono ofiary gwałtu i okrutnego mordu na kobietach i dzieciach z miasteczka. Dr Brennan wraz z ekipą kolegów po fachu prowadzą ich ekshumację. W tym samym czasie zostają zamordowana dwójka znajomych pani antropolog, natomiast w mieście giną cztery wysoko sytuowane dziewczyny, a ciało jednej z nich zostaje znalezione w szambie. To dopiero początek poszukiwania zbrodniarzy, Tempe zaczyna coraz dalej brnąć w niebezpieczne zagadki Gwatemali próbując odczytać ostatnie chwile życia z ciał zmarłych.

Przede wszystkim należy w książce zwrócić uwagę na trafne spostrzeżenia dotyczące różnic kulturowych między mieszkańcami mniejszych miast Ameryki Łacińskiej, a ludźmi „zachodu”, a także realistyczny opis ekshumacji i precyzyjny opis części antropologicznej, dzięki której czytelnik zostaje wciągnięty w wir niesamowitych wydarzeń i może poczuć się ich uczestnikiem. Jednakże nikt nie jest idealny – tak jak nasza bohaterka. Mistrzyni w swoim zawodzie, nieoceniona pomoc w rozwiązywaniu morderstw, a z drugiej strony samotnie wychowująca matka z problemami miłosnymi. Jednakże, dzięki tym zabiegom Tempe staje się bardziej realistyczną postacią, przybliża się do czytelnika.

Z drugiej strony w książce autorka poruszą również wiele tematów tabu, są nimi masowe ludobójstwa, zachowania kulturowe mieszkańców wioski, a także walka pojedynczych jednostek z biurokracją oraz politycznymi gigantami.

Podsumowując, Kathy Reichs stworzyła godny polecenia kolejny kryminał, który na pewno wciągnie cię, drogi czytelniku, w tok wydarzeń aż do ostatniej kartki.

 

 

Tytuł: „Pogrzebane tajemnice”

Autor: Kathy Reichs

Wydawnictwo: Red Horse

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 455

Wymiary: 125 x 195

Okładka: miękka


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...