"Tarcza Thora" - zapowiedź

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 02-12-2008 21:41 ()


 

"Tarcza Thora" to najnowszy tom bestsellerowej serii Thorgal, rysowanej przez mistrza europejskiego komiksu, Grzegorza Rosińskiego. Główny bohater – Jolan, syn Thorgala, razem z kilkoma innymi młodymi wybrańcami przebywa w Międzyświecie na dworze potężnego czarownika Manthora. Wszyscy są przygotowywani do przejścia próby, której celem jest wyłonienie z ich grona wodza, mającego poprowadzić armię Manthora przeciw bogom. Każdemu wybrańcowi zostaje przydzielony pomocnik, wybrany spośród sług czarownika, mający służyć radą w magicznej krainie, gdzie ma się odbyć próba. Okazuje się, że aby osiągnąć cel, młodzi bohaterowie będą musieli posługiwać się nie tylko swoimi nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale też sprytem oraz – co okaże się najważniejsze – zdolnością logicznego rozumowania. Który z przyjaciół Jolana okaże się zdrajcą? Komu uda się przejść próbę i zostać wodzem armii Manthora? Niezwykła fabuła i wspaniałe ilustracje przeniosą do magicznej krainy Wikingów zarówno oddanych fanów serii, jak i nowych czytelników.

Komiks dostępny w oprawie twardej i miękkiej.

 

THORGAL

Thorgal to wielokrotnie nagradzana i najpopularniejsza seria komiksowa na kontynencie europejskim. Pomysł sagi o Thorgalu zrodził się w 1976 roku, kiedy Grzegorz Rosiński poznał Jeana Van Hamme`a. Cztery lata później, w 1980 roku ukazał się pierwszy album serii zatytułowany Zdradzona Czarodziejka. Od tego momentu seria jest wydawana nieprzerwanie. Dotychczas ukazało się 31 tomów. Autorami serii są Grzegorz Rosiński – polski rysownik od lat mieszkający w Szwajcarii i Jean Van Hamme – belgijski scenarzysta komiksowy, filmowy i pisarz oraz Yves Sente –  który począwszy od 30. albumu przejął po Van Hammie pisanie scenariuszy.

Cykl ukazuje się w oryginale po francusku w belgijskim wydawnictwie Le Lombard; w Polsce seria była kilkakrotnie wznawiana, od 1994 roku wydaje ją Egmont Polska. Oprócz wersji francusko- i polskojęzycznej, Thorgal ukazał się w całości lub w kilku odcinkach także w ponad 40 innych wersjach językowych, m.in. po czesku, niderlandzku, angielsku, turecku, rosyjsku, koreańsku, włosku, hiszpańsku, duńsku, niemiecku, portugalsku i bretońsku.

Tytułowy bohater serii nie jest zwyczajnym człowiekiem. W pierwszym tomie (Zdradzona Czarodziejka) kruczowłosy barbarzyńca przypomina swoim zachowaniem bohatera celtyckich legend. Dziki i nieokiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. W kolejnych opowieściach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychował się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest ostatnim potomkiem załogi statku kosmicznego, która przybyła na Ziemię w poszukiwaniu źródeł energii. W czasie lądowania kosmolot uległ ciężkiej awarii i przybysze nie mogli już wystartować. Wyniszczyła ich epidemia nieznanej choroby. Z pogromu uratował się noworodek, którego Wikingowie znaleźli w kapsule na morzu, przygarnęli i postanowili wychować. Nadali mu imię Thorgala Aegirssona na cześć dwóch germańskich bogów – Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy mórz.

Ukochaną (a później również żoną) Thorgala, z woli bogini Frigg, zostaje Aaricia, księżniczka Wikingów, z którą dorastał. Thorgal i Aaricia mają dwójkę dzieci – Jolana (uzdolnionego telepatycznie) i Louve (rozmawiającą ze zwierzętami), które staną się głównymi bohaterami nowego cyklu, rozpoczynającego się od tomu 30. Kolejne albumy opowiadające o przygodach Thorgala i jego rodziny czerpią z wielu konwencji: science fiction, mitologii, horroru. Budują niezwykły i plastyczny świat pełen magii i tajemnicy. Tytułowy bohater serii posiada wiele cech, które sprawiają, że nie jest zwyczajnym człowiekiem, m.in. niezwykłą siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Dodatkowo, dzięki przychylności bogów, trzykrotnie udaje mu się powrócić ze świata zmarłych do Midgartu – świata ludzi.

Oprócz nadludzkich atrybutów Thorgala odróżniają, zarówno od pozostałych postaci występujących w tej, jak i wielu innych seriach komiksowych, takie cechy charakteru, jak niezłomna uczciwość, niechęć do przemocy i zamiłowanie do „świętego spokoju”. Dzieje Thorgala to historia człowieka, który w wyniku dramatycznych boskich wyroków tego spokoju jednak nie może odnaleźć.

Grzegorz Rosiński

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 roku w Polsce, jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Bardzo wcześnie odkrył komiks europejski dzięki miesięcznikowi Vaillant. Pierwsze rysunki opublikował w wieku 16 lat, kiedy był jeszcze uczniem liceum plastycznego. W 1967 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale rysunku. Przez dziesięć lat rysował w Polsce przygody Kapitana Żbika i Pilota śmigłowca, następnie został gwiazdą legendarnego magazynu Relax, a także jego dyrektorem artystycznym.

Powodowany chęcią doskonalenia swego warsztatu, w 1976 roku wyjechał do Belgii, gdzie opublikował kilka komiksów w gazecie Trombone Illustre oraz magazynach Tintin i Spirou. Potem nakładem wydawnictwa Lombard ukazał się album Fantastyczna podróż (wydany w Klubie Świata Komiksu w październiku), przy którym Rosiński współpracował z Mythiciem.

W 1977 roku z Jeanem Van Hammem rozpoczął w Tintinie publikację sagi o Thorgalu, która odniosła wielki sukces, dzięki czemu potem ukazywała się w formie albumowej w wydawnictwie Lombard. Zdobyła tysiące fanów we Francji oraz miliony w całej Europie. W 1986 roku ci sami autorzy stworzyli wspaniałą opowieść Szninkiel (wydaną w Klubie Świata Komiksu w roku 2002). W 1980 roku Rosiński rozpoczął współpracę z Duchâteau nad serią fantastyczną Yans (cała seria ukazała się w Polsce). W 1992 narysował do scenariusza Jeana Dufaux Skargę Utraconych Ziem, a w 2001 roku do scenariusza Van Hamme’a powstał wspaniały Western, który na festiwalu komiksowym w Portugalii w 2002 roku zdobył nagrodę za najlepszy album zagraniczny. W latach 2004-2005 do scenariusza Yvesa Sente Rosiński stworzył dwutomową opowieść Zemsta hrabiego Skarbka, która od razu wzbudziła zachwyt czytelników i krytyki.

Grzegorz Rosiński zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi:

W 1979 roku na Festiwalu Komiksowym w Brukseli za Thorgala otrzymał Nagrodę Saint-Michel za komiks roku.

W październiku 2004 roku także na Festiwalu Komiksowym w Brukseli wręczono mu najbardziej prestiżową nagrodę tego konwentu: Grand Prix Saint-Michel.

W marcu 2005 roku na Festiwalu Komiksowym w Nîmes zdobył Złotego Dzika – nagrodę główną imienia Alberta Uderzo, przyznawaną za całokształt twórczości.

Latem 2006 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Polonia Restituta z rąk ambasadora Polski w Bernie (Szwajcaria).

 

YVES SENTE

 

Urodził się w Brukseli w 1964 roku. Studiował prawo i stosunki międzynarodowe. W latach 1991-1993 był redaktorem prowadzącym czasopisma publikowane w wydawnictwie Lombard, a później redaktorem naczelnym tej oficyny. W czasie jego kadencji Lombard stał się jednym z największych wydawnictw komiksowych rynku europejskiego.

W 1997 roku Sente postanowił spróbować swoich sił jako scenarzysta. Pod pseudonimem wysłał konspekt komiksu na konkurs organizowany przez wydawnictwo Blake i Mortimer. Wygrał tę rywalizację i w efekcie został zaangażowany do tworzenia dalszych odcinków sztandarowej serii tej oficyny – cyklu Blake i Mortimer. W latach 2000-2003 wydał w jego ramach dwie historie (rysunkami zajął się Andre Juillard): La Machination Voronov i Les Sarcophages du 6. Continent. W latach 2004-2005 wraz z Rosińskim stworzył dwutomową opowieść pt.: Zemsta hrabiego Skarbka.

 

THORGAL

Tarcza Thora, tom 31

Scenariusz: Yves Sente

Rysunki: Grzegorz Rosiński

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...