Memrystor wkracza w XXI wiek

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 30-11-2008 13:09 ()


W Berkeley zademonstrowano pierwszy w historii układ będący połączeniem memrystorów z tranzystorami. Przed naukowcami być może uchylają się drzwi do rozwiązania problemu sztucznej inteligencji.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, memrystor to niedawno skonstruowany czwarty podstawowy element obwody elektrycznego. Pokazany podczas Memristor and Memristor System Symposium chip stworzony z tranzystorów i memrystorów działa tak, jak kość złożona z dużej liczby samych tranzystorów.

Stanley Williams, jeden z twórców memrystora, powiedział, że jego zintegrowanie z tranzystorami było znacznie łatwiejsze, niż przypuszczano. Ponieważ memrystory buduje się z tych samych materiałów, które wykorzystuje się obecnie w układach scalonych, okazało się, że zintegrowanie ich z tranzystorami jest bardzo łatwe.

Memrystory działają jak rezystory, jednak potrafią zmienić rezystancję w zależności od ilości i kierunku przyłożonego napięcia a także zapamiętują wartość oporu nawet po odłączeniu zasilania. Prawdopodobnym jest, że memrystory przyczynią się do technologii, która może wyprzeć pamięć flash.

Wykorzystanie memrystorów pozwali na zaprojektowanie i wykonanie kości o dużo mniejszych rozmiarach i poborze energii, które nie będą ustępować wydajnością dotychczasowym tranzystorowym kościom. Specjaliści mają nadzieję, że memrystor zrewolucjonizuje też budowę programowalnych układów scalonych, które można na bieżąco przystosowywać do zadań, które mają wykonywać. Układy takie są obecnie dość drogie i wolne. Używane są przede wszystkim do  projektowania układów scalonych. Naukowcy mają nadzieję, że memrystor pozwoli skonstruować system komputerowy, który będzie zapamiętywał i kojarzył serię zdarzeń w podobny sposób, w jaki ludzki mózg zapamiętuje pewne wzorce. Dzięki temu mogą powstać np. maszyny uczące się na podstawie doświadczeń.

Przez najbliższe lata naukowcy będą badali i udoskonalali memrystory. Stanley Wiliams uważa, że pierwsze układy scalone z memrystorami trafią do sprzedaży w ciągu trzech lat.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

 

Zobacz także:


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...