Nagrody Ig Nobla przyznane!

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 06-10-2006 09:07 ()


W kategorii 'medycyna' nagrodę otrzymał Francis Fesmire oraz Majed Odeh za publikację (a w zasadzie dwie, o tym samym tytule) "Usunięcie uporczywej czkawki przy pomocy masażu odbytu", która ukazała się w Annals of Emergency Medicine. Fesmire opisał w niej przypadek pomocy pacjentowi, który czkał przez 72 godziny, z częstotliwością dochodzącą do 30 razy na minutę. Kuracja poskutkowała, co więcej została niezależnie kilka lat później odkryta przez drugiego laureata, Majeda Odeha z Centrum Medycznego w Hajfie.

Philip May i Ivan Schwab 'uhonorowani' zostali za badania ornitologiczne. Odkryli oni, dlaczego dzięcioły nie dostają wstrząsu mózgu i uszkodzeń oczu w trakcie stukania w drzewa. Rozpatrywaną przez Schwaba hipotezą było także wyewoluowanie niewielkich mózgów, jednak jak przyznaje naukowiec, skutek może być tu pomylony z przyczyną, bo to ptaki o niewielkich mózgach mogły być bardziej skłonne do walenia głowami o drzewa.

W kategorii 'akustyka' jak najbardziej zasłużenie, za budzące grozę eksperymenty, nagrodę dostali Randolph Blake, Lynn Halpern i James Hillenbrand. Badali oni, dlaczego odgłos paznokci skrobiących tablicę jest tak nieprzyjemny, odkrywając że dźwięki te leżą w połowie częstotliwości słyszalnych przez ludzkie ucho, będąc jednocześnie podobnymi do sygnałów alarmowych wydawanych przez szympansy. Laureaci spekulują, że nasza reakcja na skrobanie paznokciami jest atawistyczna.

W trakcie ceremonii wręczania ignobli, znów na scenie można było ujrzeć profesora fizyki Roya Glaubera, który zamiatał scenę z papierowych samolocików, jakimi widownia tradycyjnie obrzuca widownię. Według słów komitetu ignoblowskiego, dziesięć lat machania miotłą nie przeszkodziło Glauberowi w zdobyciu prawdziwej nagrody Nobla.

źródło: New Scientist


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...