"Nowa zimna wojna" - premiera

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 14-10-2008 10:47 ()


 

Już jutro do sprzedaży trafia książka Edwarda Lucasa zatytułowana "Nowa zimna wojna", opatrzona wstępem Normana Daviesa.

Wojna w Gruzji pokazała, że Rosja rośnie w siłę. Zdaniem Edwarda Lucasa bardzo prawdopodobne jest, że już niedługo spróbuje zaanektować Białoruś i kraje bałtyckie. 

 

 Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dzisiejszą Rosję”.

 

ANNE APPLEBAUM, autorka "Gułagu"

 

„Edward Lucas wie, o czym pisze. Jego przeżycia w byłym «imperium zła» stanowią solidną podstawę tego opisu początków nowej zimnej wojny. Możemy mieć jedynie nadzieję, że – jak przemówienie Winstona Churchilla z Fulton w 1946 roku, w którym użył określenia „żelazna kurtyna” – książka ta wyrwie z uśpienia zachodnią cywilizację. Powinni przeczytać ją wszyscy, zarówno ludzie z kręgów decydenckich, jak i ci, których po prostu ciekawi, co przyniesie nam przyszłość”.

                                                                                                           MART LAAR, były premier Estonii

 

 

Nowa zimna wojna to wnikliwa i niepokojąca analiza ostatnich dziesięciu lat dryfowania Rosji ku autorytaryzmowi oraz konfrontacji z Europą, Ameryką i resztą świata.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Rosja była biednym i chorym człowiekiem Europy. Teraz jednak władają nią byli funkcjonariusze KGB dysponujący wielkimi pieniędz­mi ze sprzedaży ropy i gazu, dzięki którym zdobywa wpływy na Zacho­dzie, przekupując opo­nentów. Zagraniczne koncerny są rugowane ze strategicznych gałęzi rosyjskiej gospo­darki, a firmy zależne od Kreml sp. z o.o. wchodzą siłą na rynki Europy Zachodniej, z której wypiera ona USA.

Autokratyczne państwo Putina ucisza swoich krytyków i tyranizuje sąsiadów. Wedle Ed­war­da Lucasa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej i emigranta Aleksandra Litwi­nien­ki to dla nich ostrze­żenie. Z niepokornymi krajami należącym niegdyś do imperium ra­dzieckiego Rosja walczy taką bronią jak blokady energetyczne i handlowe, szantaż atomowy, cyberataki czy dezinfor­ma­cja w radzieckim stylu.

Nowa zimna wojna objaśnia taktykę Kremla i ukazuje słabości Zachodu. Edward Lucas twierdzi, że choć jesteśmy blisko klęski, ciągle jeszcze mamy szanse na zwycięstwo.

 

 

Edward Lucas studiował w London School of Economics i na Uniwersytecie Jagiel­loń­skim. Jest korespondentem „The Economist” w Europie Środkowej i Wschodniej, zajmuje się sprawami tego regionu od 1986 roku, pracował m.in. w Moskwie, Berlinie, Pradze, Wiedniu i państwach bałtyckich.

Nową zimną wojnę wydał już w kilkunastu krajach.

 

Źródło: Rebis

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...