Pogoda na Tytanie

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 16-09-2006 21:48 ()


 

We wczorajszym numerze Science ukazał się artykuł opisujący odkrycie wielkiej chmury etanowej, spowijającą północny biegun Tytana.

Zanim w 2004 roku do Tytana dotarła sonda Cassini i próbnik Huygens, sądzono że księżyc jest dosłownie zalany etanem, powstającym w reakcji fotochemicznej z metanu rozkładanego światlem ultrafioletowym. Tymczasem zamiast spodziewanych rozległych mórz i etanowego deszczu na Tytanie znaleziono tylko jeziora i drobną mżawkę. Chmury zaobserwowane przez sondę Cassini mogą być odpowiedzią na zagadkę nieobecności etanu na niższych szerokościach geograficznych: gromadziłby się on zimą właśnie w okolicach biegunów, być może tworząc nawet czapy lodowe.

{obrazek http://uanews.org/silk/1128245_web.jpg}

[Zdjęcia w podczerwieni wykonane przez spektrometr VIMS pokazują jak atmosfera Tytana odbija światło o długości fali 2.8 mikronów. Chmury, które odbijają więcej światła niż powierzchnia księżyca, widoczne są jako czerwone plamki ponad 50 równoleżnikiem (blisko północnego bieguna, oznaczonego literami NP).]

Tymczasem wczoraj sonda Cassini miała okazję wykonać serię zdjęć systemu pierścieni Saturna, w czasie gdy przez 12 godzin znajdowała się w jego cieniu. Zostaną one wysłane na Ziemię jutro.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...