Kolejna zagadka planetologiczna

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 15-09-2006 10:45 ()


Wczoraj w Waszyngtonie zespół astronomów z projektu HATNet ogłosił odkrycie niezwykłej egzoplanety. HAT-P-1b - bo tak ją nazwano - jest o 36% większa od Jowisza, jednak posiada tylko 53% jego masy (poporcjonalnie do rozmiarów powinna mieć 250%).

Planetę znaleziono w układzie podwójnym ADS 16402, znajdującym się 450 lat świetlnych od Ziemi składającym się z pary gwiazd typu G0, odległych od siebie o ok. 1550 jednostek astronomicznych. Odkrycia dokonano mierząc zmiany jasności gwiazdy macierzystej ADS 16402B, gdy przysłaniała ją tarcza planety, blokując ok. 1.5% jej światła.

Z obserwacji wynika, że HAT-P-1b okrąża jeden ze składników układu ADS 16402 co 4 i pół dnia w odległości równej jednej siódmej promienia orbity Merkurego.

Problemem dla planetologów są rozmiary i relatywnie mała masa HAT-P-1b. Planeta ta jest co najmniej tak duża, jak HD 2094558b, największa znaleziona dotąd egzoplaneta, ale ma przy tym zdecydowanie mniejszą gęstość niż większość "gorących Jowiszy" (gazowych planet obiegających swoje gwiazdy w małej odległości). Żeby utrzymać duże rozmiary wnętrze "gorącego Jowisza" musi być ogrzewane - ochładzając się bowiem, zmniejszałyby się jego rozmiary. Wśród proponowanych mechanizmów, które miałyby wyjaśniać anomalne rozmiary HAT-P-1b, jest postulowane istnienie drugiej planety, która rozgrzewałaby ją przy pomocy sił pływowych.

Publikację opisującą odkrycie można znaleźć tutaj.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...