Cyjanobakterie polecą w kosmos

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 18-03-2008 17:14 ()


Nowe badania wykazały, że cyjanobakterie mogą przeżyć na powierzchni Księżyca. Jeśli obserwacje się potwierdzą, będzie to krok naprzód dla budowy ewentualnej stałej bazy księżycowej.

Do eksperymentów wykorzystano cyjanobakterie żyjące w gorących źródłach w parku Yellowstone. Umieszczono je w pojemnikach z wodą i gruntem przypominającym powierzchnię Księżyca. Cyjanobakteria odżywia się za pomocą fotosyntezy. Do życia potrzebuje wody, światła i powietrza. Okazało się, że podczas wzrostu cyjanobakterie produkują kwasy, które świetnie rozkładają niektóre minerały w tym ilmenit (żelaziak tytanowy), który dość obficie występuje na Księżycu.

Igor Brown z należącego do NASA Johnson Space Center mówi, że użycie cyjanobakterii do rozkładu ilmenitu to dopiero początek procesu. Następnie można by użyć innych gatunków, które z produktów rozkładu wytworzą nawozy potrzebne hodowanym na Księżycu roślinom. Te nie mogą rosnąć wprost na gruncie księżycowym, gdyż zdecydowana większość składników odżywczych jest uwięzionych w skałach, a rośliny nie potrafią ich stamtąd pobrać. Rozkład księżycowego gruntu pozwoli nie tylko nawozić rośliny. Podczas całego procesu powstaje też metan, który może zostać użyty jako paliwo do silników rakietowych.

Najpóźniej w 2020 roku NASA ponownie wyśle człowieka na Księżyc. Agencja ma nadzieję, że wykorzystanie cyjanobakterii pozwoli na obniżenie kosztów, gdyż każdy kilogram ładunku, którego nie trzeba będzie wieźć z Ziemi to spore oszczędności.

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...