Znani i wielcy reżyserzy - George Lucas 'Od zera do bohatera'
Dodane: 12-11-2007 22:19 ()
George Lucas – „od zera do bohatera”
Ten artykuł jest najbardziej obiektywnym tekstem, jaki kiedykolwiek czytaliście!
George Lucas – zwany w fandomie „Flanelowcem”, albo „Papciem Lucasem”.
Reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Właściciel wytwórni Lucasfilm, która od momentu założenia w 1971 roku rozdzieliła się na trzy osobne jednostki: Industrial Light And Magic, Skywalker Sound, Lucas Digital przynoszące milionowe zyski. I przede wszystkim - opowiadacz. To człowiek, który potrafi opowiedzieć ciekawą historię tak łatwo, jak posmarować kromkę masłem. I można się zastanowić, jak syn właściciela małego sklepiku w Modesto w północnej Karolinie, zawładnął odległą Galaktyką i zapisał się na stałe w dziejach kultury popularnej.
Urodzony 14 maja 1944 roku swoje pierwsze kroki po drabinie edukacji stawiał w Modesto Junior College. Naukę, już bardziej ukierunkowaną na przyszły zawód, kontynuował na wydziale filmowym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Podczas tego okresu (studia, studia, studia!) powstała pierwsza, krótko metrażowa wersja THX:1138, a zarazem debiut reżyserski Lucasa – Elektroniczny Labirynt: THX -1138: 4EB. Na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Filmowym w 1968 roku obraz zajął pierwsze miejsce.
Potem wszystko poszło lawinowo. Wraz z przyjacielem, Francisem Fordem Coppolą, w 1969 roku Lucas założył American Zoetrope, której pierwszym projektem był pełnometrażowy THX:1138. Cztery lata później powstaje nisko budżetowe sentymentalne pożegnanie z licealnymi latami i z niewinnością dawnych czasów, czyli American Graffiti, które zdobyło 4 nominacje do nagrody Akademii oraz 1 Złoty Glob.
Gdy w 1977 roku na srebrny ekran zawitała „Nowa Nadzieja”, wszystko się zmieniło. Najpierw część czwarta sagi, a następnie, odpowiednio w 1980 i 1983, pozostałe części klasycznej trylogii „Gwiezdnych Wojen” zawładnęły sercami bywalców kinowych sal. Skywalker, Moc i rycerze Jedi stali się symbolami, które wywarły wpływ na kulturę, a przemysł filmowy od tego momentu nie był taki sam. Wraz z 1999 rokiem przyszło „Mroczne widmo” i nowa trylogia opisująca upadek Anakina Skywalkera. Po premierze trzeciej części - „Zemsty Sithów” (maj 2005) - saga o galaktycznej walce dobra i zła została opowiedziana do końca.
Drugim dzieckiem Lucasa, i ulubionym awanturnikiem widzów na świecie, jest Indiana Jones. Tym razem Lucas odpowiedzialny był za pomysł i scenariusz, bo za kamerą stanął drugi z wielkich przyjaciół reżysera – Steven Spielberg. O przygodach archeologa – awanturnika powstały trzy filmy (i czwarty, który jak wszyscy zapewne wiedzą jest w produkcji i będzie miał swoją premierę w maju przyszłego roku), które umocniły pozycję obydwu twórców, którzy zaatakowali potęgę Hollywoodu. Kolejnym punktem w dalszym rozwinięciu losów Indiany był serial telewizyjny (czy dobry, czy nie to już sprawa gustu).
Działalność Lucasa nie ogranicza się jednak tylko do reżyserii, czy produkcji. Obecnie George jest przewodniczącym rady nadzorczej edukacyjnej fundacji George Lucas Educational Foundation, której celem jest rozwój technologii. Oprócz tego działa w The Joseph Campbell Foundation i jest członkiem rady pedagogicznej szkoły filmowej Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Mówi się, że Lucas i Spielberg zaatakowali stare Hollywood i stworzyli coś swojego, innego, fantastycznego. Jednak mimo tej zmiany i w pewnym sensie ożywienia przemysłu filmowego, relacje reżysera z fabryką snów do najlepszych nie należały. Ciągłe problemy ze studiami lub stowarzyszeniami (wystąpił z Academy Of Motion Picture Arts and Sciences, gdy ta oskarżyła go o to, że w jednej części GW umieścił nazwisko reżysera na końcu, a nie w czołówce) i dążenie Lucasa do niezależności doprowadziły do oderwania się twórcy od Hollywoodu. Imperium (tym razem pozytywne) Lucasa swoją główną siedzibę ma teraz na Ranczu Skywalker. Z daleka od Los Angeles.
Jak można zawładnąć „odległą Galaktyką?” Sam Lucas, którego ulubioną bajką jest ta o ciężko pracującej mrówce i pasikoniku, mówi, że sukces można osiągnąć dzięki wytrwałości. Dzięki niej mimo problemów i krytyki, zamknięty i nieśmiały (tak sam się opisuje) chłopak dał radę zrealizować swoje marzenia. Nie wszystkie filmy jakie nakręcił lub współtworzył zasługują na pochwałę (kłania się „Kaczor Howard”), jednak jego najważniejsze filmy przetrwały i czas, i zmienne gusta publiczności – są nadal oglądane i raczej nikt o nich szybko nie zapomni. Po prostu bronią się same.
Poniżej krótki przegląd filmów, w których Lucas maczał palce w mniejszym lub większym stopniu.
THX1138
Pełnometrażowa wersja studenckiego debiutu Lucasa, ukazująca jego wizję roku 1970. Jest to mieszanka dramatu, moralitetu w scenografii science – fiction. Antyutopia i przestroga przed władzą totalitarną. W pewnym stopniu wzorowali się na nim twórcy „Equilibrium”.
American Graffiti
To krótka historia czterech przyjaciół z liceum. W ostatnią noc przed wyjazdem na studia bohaterowie postanawiają ostatni raz razem zaszaleć. Ostatnia wspólna zabawa to zarazem pożegnanie z dzieciństwem i przygotowanie się do nowego, dorosłego życia. Nostalgia człowieka ogarnia... Reżyser i scenarzysta. Film wyprodukował Coppola, a jedną z głównych ról zagrał H. Ford.
Nowa nadzieja
Początek sagi. To tu poznajemy farmera, księżniczkę i szmuglera, którzy zmienią losy toczącej się wojny pomiędzy Imperium a Rebeliantami. Moc, Jedi, Alec Guinness. Przy tej części Lucas, podobnie jak w przypadku „American Graffiti”, Lucas pełnił rolę reżysera i scenarzysty.
Imperium kontratakuje
Chyba ulubiona część większości fanów gwiezdnej sagi (z czym się osobiście nie zgodzę, bo rękami i nogami bronię zawsze „Powrotu Jedi”). Mroczniejsza niż poprzedniczka, przedstawia zwycięstwo floty imperialnej i Rebelię, która dostaje w skórę. Luke powoli wkracza na ścieżkę rycerza Jedi pod opieką mistrza Yody, a Leia i Han dalej drą ze sobą koty (do czasu). Lucas i Leigh Brackett wzięli do ręki pióra. Reżyserował Irvin Kershner.
Poszukiwacze zaginionej Arki
Indy po raz pierwszy. Archeolog i poszukiwacz przygód nieustannie pakujący się w kłopoty, jakże odmienny od typowego wizerunku starszego pana latającego z miotełką i odkurzającego jakąś skałę. Pierwsze dziecko tandemu Spielberg – Lucas. Steven reżyseruje, Lucas pisze.
Powrót Jedi
Po pierwsze – Han i Leia! Po drugie – Darth Vader alias Anakin Skywalker. Po trzecie – dojrzalszy Luke, który przechodzi pozytywnie kolejne próby piętrzące się przed rycerzem Jedi. O Ewokach wspominać nie będziemy. Podobnie jak wcześniej Lucas nie wziął się za reżyserię, ale pociągał za wszystkie sznurki z boku. Za kamerą stanął Richard Marquand.
Indiana Jones i Świątynia Zagłady
W odróżnieniu od środkowej części klasycznej trylogii gwiezdnowojennej, druga część przygód Indiany zbyt dużą popularnością wśród fanów się nie cieszy. Ale to tutaj mamy scenę z kolejką w kopalni i bar Obi-Van. Wszędzie można znaleźć pozytywne strony. Podział ról taki sam jak w przypadku „Poszukiwaczy”.
Willow
Produkcja fantasy z Valem Kilmerem. Główny bohater, Willow, bierze pod swoją opiekę maleńką dziewczynkę, którą musi ochronić przed chcącą ją zabić królową. Reżyseria: Ron Howard. Lucas znowu zadowala się tylko pisaniem.
Ostatnia Krucjata
Indy po raz trzeci i przez dłuższy czas, wydawało się, że ostatni. W tej części widzów cieszył najbardziej tandem ojciec (Sean Connery) – syn (Ford). Moim bardzo skromnym zdaniem najlepsza część (jak dotąd – zobaczymy za rok). Ekipa Spielberg – Lucas znowu pracuje według wszystkich poprzednich zasad.
Mroczne widmo
Lucas wraca do Galaktyki i rycerzy Jedi, żeby opowiedzieć historię upadku Anakina Skywalkera i narodzin Dartha Vadera. Pierwszy epizod jaki jest, każdy widzi. Cała nowa trylogia nadal wzbudza emocje, a co poniektórzy nie boją się swojej niechęci okazać bardziej dobitnie. A tę część można lubić chociażby za Liama Nessona i Ewana McGregora. Lucas ponownie zasiada tutaj na krześle z napisem reżyser i nie opuszcza go również przez następne dwie części.
Atak Klonów
„Jedi nie powinien znać gniewu. Ani nienawiści. Ani miłości.” Młody Anakin wpada w sidła uczucia i zaczyna wchodzić na równię pochyłą. Republika walczy z separatystami, rozpoczynają się Wojny Klonów. A Obi – Van wymiata. Scenariusz i reżyseria – Lucas.
Zemsta Sithów
Najlepsza część prequeli i doskonały pomost łączący obie trylogie, a zarazem kończąca filmową sagę. Przymknąć oko na grę Natalie Portman i można spokojnie postawić tę część obok klasycznej trylogii. Obi – Van nadal rządzi.
Lucas – dobra robota.
Kroniki młodego Indiany Jones'a
Sean Patrick Flanery jak Indy. I mnóstwo 45 – minutowych przygód w każdym zakątku kuli ziemskiej. Lucas patrzył wszystkim na ręce jako producent wykonawczy i scenarzysta.
Indiana Jones i Królestwo kryształowej czaszki
- „Jeżeli przygoda ma imię, to musi to być Indiana Jones”.
- Tandem Lucas – Spielberg wraca w przyszłym roku. Razem z Harrisonem Fordem.
Red Tails
Historia pierwszych afroamerykańskich pilotów podczas II wojny światowej. Premiera przewidziana jest na przyszły rok i Lucas ma być reżyserem.
Na koniec można wystawić Lucasowi rachunek – podliczyć ile razy był np. wyróżniony, albo nominowany do nagród wszelakich.
Do nagrody Akademii Lucas nominowany był 4 razy. Oprócz tych nominacji, Złotego Globu i Saturna na koncie ma również nagrodę Irvina G. Thalberga za szczególne osiągnięcia w produkcji filmów. Do tego dochodzi 26 innych nominacji za reżyserię bądź za dokonania na polu technicznym, albo wyróżnienia w plebiscytach (np. People Choice's Awards, ale i niesławne Złote maliny także się przewijają). Pracownicy ILM zdobyli łącznie przez wszystkie lata od momentu założenia firmy przez Lucasa 40 Oskarów.
Jak na zwykłego chłopaka z Modesto – całkiem sporo.
Filmografia – scenarzysta
2008: Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów
2003: Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów
2001: R2-D2: Beneath the Dome
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo
1989: Indiana Jones i Ostatnia Krucjata
1988: Willow
1986: Kaczor Howard
1984: Indiana Jones i Świątynia Zagłady
1984: Przygoda wśród Ewoków
1983: Gwiezdne wojny: Powrót Jedi
1981: Poszukiwacze zaginionej Arki
1980: Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje
1977: Gwiezdne wojny - Nowa nadzieja
1973: Amerykańskie graffiti
1971: THX 1138
1970: THX 1138:4EB
1967: Anyone Lived in a Pretty How Town
1967: Emperor, The
1966: Freiheit 1
1966: Herbie
1965: Look at Life
Filmografia – reżyseria
2008: Red Tails
2005: Gwiezdne Wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów
2002: Gwiezdne Wojny - Epizod 2: Atak Klonów
1999: Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo
1977: Gwiezdne wojny - Nowa nadzieja
1973: Amerykańskie graffiti
1971: THX 1138
1971: Bald: The Making of 'THX 1138'
1970: THX 1138:4EB
1967: Anyone Lived in a Pretty How Town
1967: Emperor, The
1967: 6-18-67
1966: 1:42:08: A Man and His Car
1966: Freiheit
1966: Herbie
1965: Look at Life
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...