Nowa Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Autor: Wesoła Magda Redaktor: Wesoła Magda

Dodane: 06-11-2007 17:36 ()


Wystawa jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym tego roku w Muzeum Narodowym i pierwszą tak bogatą ekspozycją flamandzkiej sztuki w Polsce. Obrazy Rubensa, Van Dycka i Jordaensa oraz innych nie mniej znanych mistrzów flamandzkich składają się na bogatą panoramę malarstwa Flandrii czasów Rubensa. Od połowy stycznia do połowy marca wystawę będzie można oglądać w Gdańsku.

Organizatorzy wystawy zadbali o dobór jak najlepszych dzieł w tym z polskich muzeów (Muzea Narodowe w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Warszawie) oraz instytucji wiedeńskich - Kunsthistorisches Museum oraz Gemäldegalerie der Akademie der bildenden Künste. Oprócz Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka i Jacoba Jordaensa zobaczymy także Davida Teniersa, Fransa Snydersa czy Jana Fyta.

Wystawa prezentuje nie tylko wielkich mistrzów i ich szkoły, lecz także artystów mniej znanych i anonimowych, którzy tworzyli w duchu flamandzkiego baroku. Są to obrazy zróżnicowane tematycznie a tym samym pełnie i kompleksowo ukazujące tematykę barokowych obrazów. Na wystawie zobaczyć będzie można nie tylko pełne patosu i rozmachu sceny historyczne czy eleganckie portrety, lecz także scenki rodzajowe i martwe natury.

Przygotowaniu wystawy poświęcono wiele czasu. Cześć obrazów dopiero dziś zostało wystawionych na widok publiczny, gdyż wcześniej nie były prowadzone nad nimi żadne prace konserwatorskie i dostępne były jedynie dla nielicznej grupy ekspertów. Rekordzistą jest anonimowy obraz, ukazujący Św. Elżbietę Węgierską, który przed wywieszeniem konserwowany był blisko rok.

Na wystawę zostały przeznaczone duże nakłady finansowe, dzięki którym z myślą o zwiedzających powstały nowe udogodnienia: godziny otwarcia muzeum zostały wydłużone, wystawę można zwiedzać z audio-odtwarzaczami, które ufundowała firma Samsung, a wystawie towarzyszy będzie ciąg imprez i wydarzeń towarzyszących, np. wykłady czwartkowe (odbywające się w każdy czwartek o 17:30).

 

Źródło: Strona Wystawy


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...