Zmiany klimatyczne w Arktyce
Dodane: 23-10-2007 08:47 ()
W atmosferze, na lądzie, w oceanie, faunie i florze Arktyki zachodzą zmiany związane z ociepleniem - potwierdzają najnowsze obserwacje NOAA - amerykańskiej agencji zajmującej się m.in. monitorowaniem stanu środowiska w kraju i na świecie.
{obrazek http://czytelnia.onet.pl/_i/pascal/b_pn_95.jpg}
Główny autor badań, James Overland z NOAA, ustalił, że przez zmiane cyrkulacji wiatrów, ku biegunowi północnemu nawiewana jest większa ilość ciepłego powietrza niż docierała tam w XX wieku, co zagraża lodowcom Grenlandii. Potwierdziło się również, że w Arktyce ubywa lodu. W stosunku do ilości lodu morskiego, jaki był tam obecny w latach 80., w samym 2007 r. w centralnej części Arktyki letni zasięg lodu morskiego zmalał niemal o 40 proc.
Z drugiej strony okazało się, że temperatury oceanu w okolicach bieguna północnego wróciły do wysokości z lat 90. W polarnych częściach Ameryki Północnej i Euroazji stabilizują się też temperatury wiecznej zmarzliny. Naukowcy zaobserwowali, że na północy, w rejonach normalnie porośniętych przez tundrę, zaczyna się pojawiać roślinność krzewiasta. Pojawiły się także zmiany w populacjach zwierząt w Arktyce. Aż o 80% w stosunku do czasów, gdy były najliczniejsze, zmniejszyła się liczebność karibu i reniferów.
"Wpływ zmian w Arktyce na środowisko będzie odczuwalny na całym świecie" - zaznaczył Richard Spinrad z NOAA. Dodał, że coroczne uaktualnianie raportu pozwoli uzyskać związane z tym procesem informacje ważne dla polityków i naukowców.
Źródło: onet.pl
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...