Szybki internet mobilny do gier – jakie parametry są kluczowe?

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 10-09-2024 20:33 ()


Nie jest tajemnicą, że najlepiej do gier sprawdza się łącze światłowodowe. Wiele polskich miejscowości (zwłaszcza wsi i małych miast) znajduje się jednak poza jego zasięgiem. Światłowody nie pozwalają także na gaming w podróży. W takich sytuacjach dobrą alternatywą może być internet mobilny.

Czego potrzeba, aby używać internetu mobilnego do gier?

Internet mobilny pozwala grać w gry pod warunkiem, że użytkownik znajduje się w zasięgu sieci danego operatora. Warto więc przed podpisaniem umowy sprawdzić, jaka technologia jest dostępna w określonej lokalizacji, a także zweryfikować siłę sygnału. Można w tym celu skorzystać z map zasięgu, które operatorzy umieszczają na swoich stronach internetowych.

Aby zacząć rozrywkę, trzeba wcześniej aktywować kartę SIM i włączyć transmisję danych komórkowych. Z internetu mobilnego można korzystać bezpośrednio na smartfonie lub tablecie z wbudowanym modemem, a także na komputerze – wymaga to zastosowania zewnętrznego routera z obsługą kart SIM. Trzeba też skonfigurować ustawienia APN na urządzeniu i połączyć się z utworzoną siecią Wi-Fi.

Jak wybrać internet mobilny, który sprawdzi się do gamingu?

Wskazujemy najważniejsze cechy oraz parametry łącza mobilnego, które warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy.

Download i upload

Prędkość łącza mobilnego zależy przede wszystkim od używanej technologii internetu. Stosunkowo płynną rozrywkę umożliwia technologia 4G LTE, która pozwala uzyskać teoretyczną prędkość pobierania do 300 Mb/s, a wysyłania do 50 Mb/s. Rzeczywiste wartości downloadu i uploadu mogą być jednak znacznie niższe – m.in. ze względu na różne zakłócenia sygnału czy przeciążenie sieci.

Przełomowym momentem okazało się wprowadzenie standardu piątej generacji – 5G. Technologia ta już teraz pozwala osiągnąć prędkość pobierania do 600 Mb/s, a wysyłania 100 Mb/s. Są to parametry zbliżone do światłowodów. Sieć 5G dynamicznie się rozwija i już w niedalekiej przyszłości zapewni nawet kilkukrotnie większą prędkość internetu niż obecnie.

Jak najniższy PING

Każdy gracz powinien zwracać uwagę również na PING, czyli opóźnienia w transmisji. Najlepiej, aby ten parametr był jak najniższy. W przypadku internetu mobilnego LTE wynosi około 30-40 ms. Sieć 5G jest znacząco ulepszoną technologią pod względem PING-u – może on osiągać wartości nawet 1-4 ms. Opóźnienia są nieraz niższe niż w przypadku światłowodów. Zapewnia to graczom dużą przyjemność z gamingu oraz przewagę w rywalizacji online.

Stabilność internetu

Internet mobilny do gier powinien być szybki i zarazem niezawodny. Najlepiej pod tym względem sprawdza się sieć 5G, która działa stabilnie nawet w miejscach, gdzie wielu użytkowników łączy się z internetem w tym samym czasie. Technologia wykorzystuje wówczas dodatkowe pasmo transmisji, co pozwala uniknąć przeciążenia sieci.

Pakiet transferu danych

Granie w gry sieciowe wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na transfer danych. Warto więc wybrać pakiet z jak największą liczbą gigabajtów. Dla jednej osoby powinno wystarczyć kilkaset GB (np. 500). Znacznie większego transferu potrzeba jednak w przypadku, gdy internet mobilny służy jako łącze domowe dla rodziny. Optymalnym wyborem będzie wtedy pakiet 1000 GB.

Internet mobilny od Netii – dobry wybór dla graczy i nie tylko

Potrzebujesz szybkiego internetu do gier? Korzystne pakiety znajdziesz w ofercie Netii – operator zapewnia w abonamencie 100 GB, 500 GB lub 1000 GB miesięcznego transferu danych. Internet mobilny od Netii jest dostępny w technologii 5G, co pozwala uzyskać świetne parametry – w tym dużą prędkość transmisji i stabilne połączenie. Użytkownik może podpisać umowę na 24 miesiące. W cenie abonamentu operator udostępnia na czas umowy router LTE lub 5G z obsługą nawet 32 urządzeń jednocześnie.

Dodatkowo do pakietu można dobrać usługę streamingową Disney+ oraz Bezpieczny Internet – zaawansowany system antywirusowy z ochroną e-bankowości i poufnych danych, filtrem antyspamowym, zaporą firewall, kontrolą rodzicielską oraz menedżerem haseł.


comments powered by Disqus