Zidentyfikowano gen wzrostu

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 06-09-2007 11:57 ()


W najnowszym numerze "Nature genetics" naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz USA, poinformowali o odkryciu genu HMGA2, od którego zależy wzrost ludzi.

W analizie wykorzystano m.in. dane uzyskane w kilku największych projektach badań genetycznych. Łącznie, naukowcy przebadali próbki DNA ok. 35 tys. osób. Na tej podstawie doszli do wniosku, że pewien wariant genu HMGA2, określony jako wariant "wysokiego wzrostu", czyni niektóre osoby wyższymi od innych. "Wysoki" wariant różni się od "niskiego" tylko jedną literką kodu genetycznego. Badacze wyliczyli, że 25 proc. białych Europejczyków posiada dwie kopie tej "wysokiej" wersji. Dzięki temu są oni średnio 1 cm wyżsi, niż posiadacze dwóch kopii "niskiego" wariantu HMGA2. Właściciele tylko jednej "wysokiej" kopii liczą sobie średnio o 0,5 cm więcej. Ogólnie, warianty HMGA2 odpowiadają w 0,3 proc. za wariacje we wzroście w populacji ludzkiej.

Autorzy pracy zdają sobie sprawę, że to nie wystarcza do wyjaśnienia różnic wzrostu między ludźmi, uważają jednak, że odkrycie może być bardzo ważne."Wzrost jest typową cechą poligeniczną, czyli zależną od wielu genów - wyjaśnia prowadzący badania dr Tim Frayling. - Oczywiście, nasze wyniki nie tłumaczą, dlaczego jedna osoba może mieć 1.97 m, a inna tylko 1.25 m. Ale to jest odkrycie pierwszego z wielu genów, które decydują o wzroście człowieka".

Naukowcy podejrzewają, że wariant genu HMGA2 najprawdopodobniej zwiększa produkcję komórek naszego organizmu. Jest on aktywny w pierwszych miesiącach rozwoju płodu i ulega wyłączeniu tuż przed przyjściem dziecka na świat. Sugeruje to, że zarządza on procesami wzrostu we wczesnym okresie rozwoju człowieka. Ponadto, są dowody na to, że wpływa on na ogólny, długotrwały wzrost ludzkiego szkieletu - "wysoki" wariant genu jest związany z dłuższymi kośćmi kończyn dolnych oraz kręgosłupa.

Źródło: onet.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...