Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski - 12. edycja

Autor: Edyta Bach Redaktor: Motyl

Dodane: 30-04-2023 16:12 ()


Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku w tym roku odbędzie się 25-27 sierpnia. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.

Co roku Sokołowsko – malownicza i mistyczna wręcz malutka miejscowość koło Wałbrzycha na Dolnym Śląsku i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego – obchodzi święto kina. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii”, bliskim jego sercu Kinoteatrze Zdrowie oraz w przestrzeniach historycznego Sanatorium Brehmera.

Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia na przykładzie pracy Zespołów Filmowych czy bogatych losów uczniów i uczennic Kieślowskiego.
W Sokołowsku odbędzie się zjazd „uczniów Kieślowskiego” (nie tylko reżyserzy czy reżyserki, ale też osoby, które widzą siebie jako „ucznia Kieślowskiego”. Na zjeździe pojawią się m.in. Magdalena Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Zbigniew Zamachowski czy Mirosław Baka.

Jak mawia wybitny polski twórca Janusz Zaorski, jeden z bohaterów nadchodzącej edycji: Można spojrzeć na kwestię tych doświadczeń zupełnie inaczej. Nie ma dziś pokoleń, są zaś ludzie, którzy mimo różnego wieku po prostu się ze sobą dogadują, mają ze sobą dużo wspólnego, pragną tworzyć coś razem i wymieniać się doświadczeń. Wszyscy się od siebie nieustannie uczymy.

Dlatego też, jednym z ważniejszych tytułów corocznej sekcji „Hommage będzie „Amator” (1979) – film będący po dziś dzień symbolem międzypokoleniowej, nieustającej miłości do kina, fascynacją filmową rejestracji. Losy Filipa Mosza – jednego z najbardziej ikonicznych bohaterów w całej twórczości Kieślowskiego – staną się przyczynkiem do rozmów z wieloma artystami i artystkami o początkach ich relacji z X Muzą. Z tej okazji – w sekcji „Ukochane filmy Kieślowskiego” – zostanie pokazany na dużym ekranie debiut pełnometrażowy Kena Loacha, „Kes” (1969). Jest to jeden z tych obrazów, które Kieślowski podał na swojej liście najważniejszych i najbardziej inspirujących dzieł, a także film, którego kadr pojawia się nawet w jednej ze scen „Amatora”.

Drugim ważnym tytułem sekcji „Hommage” będzie również „Krótki film o miłości” (1988). 35 lat po premierze filmu pragniemy odtworzyć dla zebranej w Sokołowsku publiczności spotkanie między magiczną parą głównych bohaterów – Tomkiem (Olaf Lubaszenko) i Magdą (Grażyna Szapołowska). Wierzymy, że uniwersalność tematu, wspaniała gra aktorska i melancholijne zdjęcia Witolda Adamka zachwycą uczestników i uczestniczki naszego festiwalu.

Jednym z wydarzeń specjalnych, będzie spotkanie „Pokolenie to zespół”. Opowieści o wspaniałym zespole „X”,  którym opiekuje się nieoceniona kobieta filmu, współpracowniczka Andrzeja Kondratiuka i Igy Cembrzyńskiej, Ajka Tarasow. Na fali zwiększania świadomości o kluczowym znaczeniu
i przepięknej historii zespołu „X” kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Gościem specjalnym będzie niezwykle ceniony i wielokrotnie nagradzany polski reżyser, Janusz Zaorski („Dziecinne pytania”, „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie”, „Pokolenia”).

Hommage à Kieślowski od wielu lat stara się wyjść poza „tytułowy hołd” i czerpać ze spuścizny Kieślowskiego inspiracje, tak aby ukazać ich ciągłość, niekończącą się trafność, uniwersalność. Podczas tegorocznej edycji – podobnie jak w poprzednich – zapraszamy również na sekcje poświęcone współczesnym polskim fabułom i dokumentom (projekcje i rozmowy Q&A z ekipami filmowymi).

Dyrektorką artystyczną festiwalu jest filmoznawczyni Diana Dąbrowska. Nad programem festiwalu czuwają również Michał Oleszczyk (alias SpoilerMaster – podcast do słuchania po seansie; Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego ) i Mikołaj Jazdon (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Organizacja i produkcja festiwalu: Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku oraz Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko

Plakat do tegorocznej edycji HAK został zrealizowany przez Maksa Bereskiego (@Plakiat), artystę wyróżnionego m.in. nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2022).

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.hommageakieslowski.pl

 

 


comments powered by Disqus