Oscary 2023 rozdane!

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 13-03-2023 00:27 ()


Po raz 95. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. Jimmy Kimmel powraca jako prowadzący tegoroczną galę. W swoim stylu przywitał się z widzami żarcikami na temat tegorocznych nominacji, a nawet zeszłorocznego incydentu podczas oscarowej nocy. 

 

Na scenie pojawiają się Dwayne Johnson i Emily Blunt. Wręczą nagrodę dla najlepszego  pełnometrażowego filmu animowanego. Statuetkę otrzymuje Guillermo del Toro za swoją wersję Pinokia. Nagrodę dla najlepszego aktora oraz aktorki w roli drugoplanowej wręczą Troy Kotsur i Ariana DeBose. Oscar trafia na ręce Ke Huy Quana za rolę w filmie Wszystko wszędzie naraz. Najlepszą aktorką w roli drugoplanowej została Jamie Lee Curtis również za kreację w filmie Wszystko wszędzie naraz. Na scenę wkracza Cara Delevingne i zapowiada pierwszą nominowaną do Oscara piosenkę. 

Kolejne statuetki trafią do twórców filmów dokumentalnych pełnometrażowych i krótkometrażowych. Film o Aleksieju Nawalnym został najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Irlandzkie pożegnanie zostało najlepszym krótkometrażowym filmem. Na scenie pojawiają się aktorzy Creeda III - Michael B. Jordan i Jonathan Majors, którzy przedstawiają nominację za najlepsze zdjęcia. Oscara otrzymuje Na Zachodzie bez zmian. Donnie Yen zapowiada kolejną piosenkę nominowaną do Oscara - This Is A Life. Jennifer Connelly i Samuel L. Jackson wręczą nagrodę za najlepszą charakteryzację. Statuetka ląduje u twórców filmu WielorybJimmy Kimmel przy aplauzie publiczności wprowadza na scenę osiołka z Duchów Inisherin. Paul Dano i Julia Louis-Dreyfus wręczą nagrodę za najlepsze kostiumy. Oscara otrzymują twórcy kostiumów do filmu Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu.

Prezentacja kolejnej piosenki nominowanej do Oscara, czyli Naatu Naatu. Utwór pochodzący z filmu RRR jest pierwszą hinduską piosenką nominowaną do Oscara. Salma Hayek i Antonio Banderas - gwiazdy Desperado - wręczą nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Zwycięzcą zostaje Na Zachodzie bez zmian. Pedro Pascal i Elizabeth Olsen wręczą nagrody za dla filmów krótkometrażowych. Nagrody trafiają do twórców Zaklinacza słoni oraz Chłopca, kreta, lisa i konia. Lady Gaga prezentuje piosenkę z filmu Top Gun: Maverick.

Na scenę wychodzą Hugh Grant i Andie MacDowell - gwiazdy filmu Cztery wesela i pogrzeb, którzy wręczą nagrodę dla najlepszej scenografii i dekoracji wnętrz. Kolejna statuetka tej nocy trafia do twórców filmu Na Zachodzie bez zmian. Nagrodę za najlepszą muzykę otrzymuje film Na Zachodzie bez zmian. Po przerwie pojawia się Elizabeth Banks z kokainowym misiem i wręczy nagrodę za najlepsze efekty specjalne. Niespodzianki nie było, Oscara otrzymał Avatar: Istota wodyDanai Gurira zapowiada Rihannę i piosenkę Lift Me Up z Czarnej Pantery: Wakandy w moim sercu.

Andrew Garfielf i Florence Pugh wręczą nagrody za najlepsze scenariusze. Wszystko wszędzie naraz otrzymuje Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Women Talking otrzymuje Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Janelle Monáe i Kate Hudson przy akompaniamencie muzyki z Mission: Impossible wkraczają na scenę, aby wręczyć nagrodę za najlepszy dźwięk. Zwycięża „Top Gun: Maverick”. Najlepszą piosenką zostaje „Naatu Naatu” z filmu RRR. Na scenie pojawia się John Travolta. Zapowiada występ Lenny'ego Kravitza, aby oddać hołd tym, którzy odeszli w minionym roku. 

Gwiazdy Avatara Sigourney Weaver i Zoe Saldana wręczą nagrodę za najlepszy montaż. Statuetka trafia do rąk twórców Wszystko wszędzie naraz. Idris Elba i Nicole Kidman zapowiedzą nominacje za najlepszą reżyserię. Wygrywają reżyserzy filmu Wszystko wszędzie naraz - Daniel Kwan i Daniel Scheinert. Na ostatnie Oscary tego wieczoru na scenie pojawiają się Jessica Chastain oraz Halle Berry (zamiast Willa Smitha) i wręczą nagrody dla najlepszego aktora i aktorki pierwszoplanowej. Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Brendan Fraser za kreację w WielorybieNajlepszą aktorką pierwszoplanową została Michelle Yeoh za kreację w filmie Wszystko wszędzie naraz. Harrison Ford wręczy ostatnią statuetkę tej nocy. Triumfuje film Wszystko wszędzie naraz, który zostaje niekwestionowanym zwycięzcą oscarowej gali z siedmioma statuetkami na koncie. 

 

 LISTA NAGRODZONYCH:

Najlepszy Film

 •  „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy Reżyser

 • Daniel Kwan i Daniel Scheinert „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

 • „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

 •  „Women Talking”

Najlepszy Aktor

Najlepsza Aktorka

 •  Michelle Yeoh „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

 •  Ke Huy Quan „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

 •  Jamie Lee Curtis „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy Film Międzynarodowy

 •  „Na Zachodzie bez zmian”

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz

 •  „Na Zachodzie bez zmian”

Najlepsze Zdjęcia

 •  „Na Zachodzie bez zmian”

Najlepszy Montaż

 •  „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepsze Efekty Specjalne

Najlepszy Dźwięk

Najlepsza Muzyka

 •  „Na Zachodzie bez zmian”

Najlepsza Piosenka

 • „Naatu Naatu” – „RRR”

Najlepsze Kostiumy

Najlepsza Charakteryzacja

Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany

 •  „Chłopiec, kret, lis i koń”

Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny

 •  „Nawalny”

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

 •  „Zaklinacz słoni”

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski

 • „Irlandzkie pożegnanie”

comments powered by Disqus