Kartka z kalendarz: setna rocznica urodzin Antoniego Chylaszka

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 09-02-2023 06:15 ()


Antoni Chylaszek urodził się w dwudziestoleciu międzywojennym, 9 lutego 1923 roku w Bobrku koło Oświęcimia. Jego ojciec, Stanisław, był stolarzem. Matka, Aniela, gospodynią domową. Mając 18 lat, w 1941 roku, został wywieziony na roboty do Niemiec. Do ojczystego kraju wrócił w 1944 r. Minęło 40 lat, zanim został przyjęty do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką.

Znany był jako fotograf. Jeszcze przed wojną oglądał wystawę sklepu fotograficznego, ale swój pierwszy aparat kupił prawdopodobnie w drugiej połowie lat 40. już po powrocie z Niemiec. Wykonywał zdjęcia z życia wsi, z uroczystości kościelnych, państwowych i inne. Był samoukiem, ale w latach 70. ukończył w Bielsku-Białej kurs, który uprawniał go do posługiwania się tytułem czeladnika w zawodzie fotografa.

W Bobrku prowadził własne atelier. Był również zatrudniony w komórce fotograficznej Zakładu Przemysłu Skórzanego „Chełmek”, gdzie wykonywał zdjęcia służące reklamie produkowanego tam obuwia.

Zdjęcia Antoniego Chylaszka publikowane były w „Echu Chełmka”, czy parafialnym „Naszym Domu”. Pojawił się także w ogólnopolskim miesięczniku rolniczym „Top Agrar Polska” czy magazynie „Motocykl”. W krakowskim dodatku „Gościa Niedzielnego” i gazecie „Obywatelskiej” zostały opublikowane materiały poświęcone zdjęciom, jakie wykonał kard. Karolowi Wojtyle, późniejszemu papieżowi - Janowi Pawłowi II, podczas poświęcenia dzwonów „Maryja” i „Józef” w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bobrku. Dużo zdjęć fotografa z Bobrku znajduje się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W roku 2014 w internetowym radiu PressMIX została wyemitowana audycja poświęcona Antoniemu Chylaszkowi. Rok później, przy okazji XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, ukazała się książka Katarzyny Kobylarczyk pt. „Był sobie czas”, zawierająca zdjęcia, a także opowiadanie, w którym fotograf występuje. Książkę można znaleźć w Internecie w formacie PDF [https://mik.krakow.pl/wp-content/uploads/ksiazka_byl_sobie_czas_internet.pdf].

Antoni Chylaszek lubił kino. Wśród Jego ulubionych filmów zapewne należy wymienić western „Rio Bravo”. Zamiłowanie do tego gatunku można dostrzec w jego twórczości - wykonał autoportrety w stroju kowboja. W tym miejscu można dodać, że bardzo wprawnie posługiwał się bronią i był członkiem Ligi Obrony Kraju. Doświadczenie wojny wyrobiło w Nim z kolei niechęć do serialu „Czterej pancerni i pies”.

Antoni Chylaszek zmarł 12 kwietnia 1991 w Oświęcimiu. Spoczywa, wraz z żoną Janiną na cmentarzu parafialnym w Bobrku.

W roku 2023 przypada setna rocznica urodzin Antoniego Chylaszka. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania historii z dreszczykiem, która właśnie w tym roku pojawiała się publicznie w serwisie YouTube. Jest to opowieść, którą Antoni Chylaszek nagrał jeszcze na kasetę magnetofonową kilkadziesiąt lat temu. Nagranie zostało lekko poprawione. Opowieść wzbogacono muzyką, którą skomponował bydgoski muzyk Maciej Różycki.

 


comments powered by Disqus