E.T. oraz smoki na święta od ARTE

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 12-12-2022 22:53 ()


Grudzień to miesiąc pełen magii, w którym często wracamy do lat dzieciństwa, kiedy wierzyliśmy, że prezenty przynosi Św. Mikołaj, marzenia się spełniają i wszystko jest możliwe – nawet wizyta przybysza z obcej planety albo latanie na smoku. Dla wszystkich widzów, którzy mają ochotę przenieść się w inny, fantastyczny wymiar, bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przygotowała dwie propozycje: film „Jak E.T. podbił kina i serca” oraz serię „Smoki”, której narratorem jest John Howe, twórca słynnego Smauga z trylogii „Hobbit” Petera Jacksona.

Kultowy film Stevena Spilberga „E.T.” powstał 40 lat temu. Jego produkcja była owiana tajemnicą – reżyser do samego końca zwodził dziennikarzy, zakazał wejścia na plan mediom, a osoby zaangażowane w projekt miały restrykcyjne kontakty zabraniające ujawniania jakichkolwiek informacji. Pokaz filmu na festiwalu w Cannes był zaskoczeniem, ale został przyjęty niezwykle entuzjastycznie, także przez krytyków. Rex Reed, słynący z kąśliwych recenzji, napisał: Spilberg pokazał wszystkim Godardom, Antonionim i Fassbinderom, którzy zdążyli znudzić wszystkich do stanu katatonii, jak robi się kino. Spilberg, pomimo tego, że odniósł już spore sukcesy jako twórca filmów „Szczęki”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” czy „Poszukiwacze zaginionej Arki”, miał problem z realizacją produkcji o charakterze familijnym. Wytwórnia Columbia nie wierzyła w sukces filmu opowiadającego o przyjaźni małego chłopca z kosmitą i finalnie odsprzedała swoje prawa do Universala. Tymczasem „E.T.” odniósł niebywały sukces – jego produkcja kosztowała około 11 milionów dolarów, a zarobił w dystrybucji miliard dolarów. Drugie tyle wyniosły zyski ze sprzedaży produktów na licencji. Jednak „E.T.” to nie tylko hit kasowy, ale najbardziej osobiste dzieło Spielberga, w którym wraca do lat swojego dzieciństwa, uczuć i wspomnień z domu rodzinnego. Wzruszająca historia przyjaźni między E.T. a dziesięcioletnim Elliottem podbiła serca ludzi na całym świecie. W 2022 roku kultowy film science fiction skończył 40 lat - to okazja, by rzucić nowe światło na dzieło i przyczyny jego sukcesu. Dokument „Jak E.T. podbił kina i serca” można zobaczyć bezpłatnie w ARTE.tv pod linkiem: Jak E.T. podbił kina i serca - Obejrzyj cały dokument | ARTE do 15 stycznia 2023 r.

Składająca się z 4 odcinków seria „Smoki”, której narratorem jest John Howe, twórca słynnego Smauga z trylogii „Hobbit” Petera Jacksona, zaprasza widzów ARTE.tv do przeżycia smoczej przygody. Pierwszy odcinek zabiera nas w podróż do San Diego, Bolonii i Berlina, aby lepiej poznać historię straszliwego, ale fascynującego Smauga. Kolejny opowiada o walce ze smokami w imię religii i św. Klemensie, który uratował ludność Metz ze szponów strasznego smoka Graoully'ego. Następny zaś, prezentuje sposób, w jak smoki są odbierane w różnych kulturach. O ile legendy z europejskiego kręgu kulturowego przedstawiały smoki jako zagrożenie i ucieleśnienie zła, to w Azji często były postrzegane jako niezwyciężone emanacje bogów. W ostatniej części ilustrator John Howe i gawędziarz Nicolas Mezzalira wyruszają w podróż po śladach smoków. W tym odcinku badają znaczenie smoków w germańskiej wyobraźni. Spopularyzowana przez muzykę Wagnera nordycka legenda o Zygfrydzie zabijającym smoka Fafnira stała się jednym z mitów założycielskich narodu niemieckiego. Mit ten został, przejęty przez nazistowską propagandę, aby uczynić z niej symbol wyższości aryjskiej. Seria „Smoki” dostępna jest jeszcze do 2 stycznia 2023 roku na stronie: Smoki - Kultura | ARTE po polsku


comments powered by Disqus