Na turystycznym szlaku: U Pana Boga za piecem

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 24-07-2022 22:22 ()


Pod koniec lat 90. XX w. w kinach pojawił się film „U Pana Boga za piecem” w reżyserii Jacka Bromskiego. Akcja rozgrywa się na Podlasiu, w miejscowości Królowy Most. Przybywa do niej młoda dziewczyna z Rosji – Marusia (Irina Lachina), która wraz z innymi pasażerami autobusu zostaje napadnięta przez miejscowego bandytę. Chce odzyskać zrabowane pieniądze i dlatego zostaje w Polsce. Zatrzymuje się w domu organisty – Witka (Jan Wieczorkowski), który aktualnie komponuje muzykę na ślub córki burmistrza. Chłopak szybko zakochuje się w Marusi.

Wśród pozostałych bohaterów filmu należy wymienić: proboszcza tamtejszej parafii – ks. Antoniego (Krzysztof Dzierma), komendanta policji – Henryka (Andrzej Zaborski), burmistrza (Mieczysław Fiodorow). Przy takich postaciach wszystko wskazywałoby, że miejsce, do którego trafiła Marusia to przynajmniej małe miasto. W rzeczywistości Królowy Most to wieś w gminie Gródek, położona na wschód od Białegostoku, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Przez miejscowość prowadzą szlaki turystyczne: Wzgórz Świętojańskich i Napoleoński. Wieś znajduje się przy drodze krajowej nr 65 prowadzącej do przejścia granicznego w Bobrownikach.

 

Film Jacka Bromskiego doczekał się dwóch kolejnych części: „U Pana Boga w ogródku” (2007) i „U Pana Boga za miedzą” (2009), a mówi się o powstaniu kolejnej: „U Pana Boga w Królowym Moście”.

Mimo że to Królowy Most wyraźnie kojarzy się z filmem, w tej miejscowości nakręcono zaledwie kilka scen. Chcąc zobaczyć na żywo więcej z miejsc, które pojawiają się na ekranie, należy zwiedzić sporo Podlasia, m.in. Sokółkę czy Supraśl. Zainteresowanych tematem odsyłamy do galerii zdjęć z lipca 2022 r.

Oto spis tego, co możemy na nich zobaczyć:

  1. Kolegiata Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, czyli kościół, w którym proboszczem w filmach był ks. Antoni. Mamy widok z zewnątrz, ale też ze środka, na ołtarz boczny, przy którym Witek prowadził próby chóru.
  2. Biblioteka parafialna, która znajduje się zaraz obok wspomnianej wyżej Kolegiaty Św. Antoniego. W filmie jest to budynek plebanii.
  3. Droga ze szpalerami drzew po obu stronach. Znajduje się między cmentarzem a kościołem w Sokółce. Po tej drodze rowerem jeździł ks. Antoni.
  4. Ulica 3 maja w Supraślu. Tu mieści się dom komendanta – Henryka i tędy jego córka (Agata Kryska) nosiła obiady do więzienia. Na jednym z budynków nadal widać napis „honorujący” założony w 1949 r. klub sportowy Rominta Gołdap. W tym miejscu nakręcono ujęcie z dwoma mężczyznami pijącymi wino na ławce.
  5. Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu w filmach stało się komisariatem policji.
  6. Wielki komin w Supraślu, na który wyszedł ogniomistrz Ignacy (Aleksander Skowroński). W tle widać Prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy.
  7. Kapliczka rzymskokatolicka w Starej Kamionce, przy której komendant „zmówił” modlitwę Ojcze Nasz jako pokutę.
  8. Dyskoteka Panderoza w Janowie. W filmie właścicielem dyskoteki był Śliwiak (Ryszard Doliński), który w trzeciej części mówi, że interes się nie opłacał. Miał w tym sporo racji. W tym miejscu naprawdę znajdowała się dyskoteka o tej nazwie. Szyld zobaczyć można nadal. Różnica jest taka, że aktualnie mieści się tu tłocznia owoców. Jeśli ktoś chciałby spróbować „soku od Śliwiaka” to może zapytać o niego w pobliskim sklepie spożywczym, naprzeciwko Kościoła pw. Świętego Jerzego w Janowie.

Galeria


comments powered by Disqus