Najlepsza animacja roku już na DVD!
Dodane: 13-07-2022 20:48 ()
W niezwykłym domu rodziny Madrigal wszyscy obdarzeni są magicznymi zdolnościami. Wszyscy poza Mirabel. Kiedy jednak magia tętniącego życiem Encanto zostaje zagrożona okazuje się, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją. Wielki hit Disneya – 60. animacja w historii studia to niezwykle barwny, przepełniony muzyką i tańcem, oraz nagrodzony Oscarem® i Złotym Globem, najlepszy film animowany 2021 roku. Entuzjastycznie przyjęty przez widzów na całym świecie, wyświetlany w polskich kinach nieprzerwanie przez 7 miesięcy, zadebiutuje na DVD już 13 lipca.
Encanto to cudowne, urokliwe miasto ukryte w górach Kolumbii. Ma wszystkie właściwości południowoamerykańskiego miasteczka – bogatą kulturę, wspaniałych ludzi i oczywiście muzykę. Co więcej, wszystkie dzieci na swoje piąte urodziny zostają obdarzone magiczną mocą, dzięki której mogą służyć swojej rodzinie i całej społeczności miasteczka. Ale magia Encanto nie ogranicza się do nadprzyrodzonych zdolności jej mieszkańców. Jak w każdej południowoamerykańskiej społeczności największym darem okazuje się bowiem rodzina, i to właśnie jej poświęcony jest ten film.
O tym, że sercem filmu będzie rodzina, twórcy wiedzieli jeszcze na długo przed wyborem miejsca akcji i wymyśleniem pierwszej postaci. „Nasze magiczne Encanto” przedstawia równie fascynujące, co skomplikowane relacje rodzinne. Uznaliśmy, że zamiast ograniczać się do dwóch postaci, ciekawiej będzie opowiedzieć historię licznej, wielopokoleniowej familii, – mówi reżyser Byron Howard (zdobywca Oscara®, twórca „Zwierzogrodu” i „Zaplątanych”). Pragnęliśmy pokazać i przeanalizować złożoną dynamikę dużej rodziny. Jak dobrze znamy naszych bliskich? Jak dobrze nasi bliscy znają nas?
Reżyser i scenarzysta Jared Bush (współreżyser/współscenarzysta „Zwierzogrodu”, scenarzysta filmu „Vaiana: Skarb oceanu”) dodaje: To historia o tym, że nasi najbliżsi nie zawsze nas dostrzegają i nie zawsze w pełni nas rozumieją. My sami też z różnych przyczyn wiele przed nimi ukrywamy. W filmie pokazujemy, jak dziewczynka, która czuje się niedostrzegana, może nauczyć się dostrzegać całą swoją rodzinę, a na końcu także siebie.
Mirabel jest jedną z nas – kontynuuje Bush. Jest zwyczajnym dzieckiem w rodzinie pełnej niezwykłych, magicznych postaci. Wielu z nas ma poczucie, że otaczają nas wielkie gwiazdy, przez które czujemy się onieśmieleni i tracimy wiarę w siebie. Nie ważne, kim jesteś i co osiągnęłaś – zawsze znajdzie się ktoś lepszy w tym, co robisz. Mirabel jest postacią, z którą każdy może się identyfikować.
Jak tłumaczy Clark Spencer (zdobywca Oscara®, producent „Zwierzogrodu”, „Ralpha Demolki”, „Lilo i Sticha”, prezes wytwórni Walt Disney Animation Studios), historia Mirabel rozpoczęła się dawno temu, kiedy jej dziadkowie Alma i Pedro zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnego domu z ich nowonarodzonymi trojaczkami. Po tragicznej śmierci męża zdesperowana Alma wypowiada modlitwę do świecy. Modlitwa zostaje wysłuchana i świeca ofiarowuje Almie i jej potomkom bezpieczną przystań w magicznym miasteczku zwanym Encanto, mówi Spencer. Każde pokolenie Madrigalów wykorzystuje swoje dary w służbie lokalnej społeczności. W naszym filmie magia jest zarówno w bohaterach, jak wokół nich. Nawet dom żyje i jest zawsze gotowy chronić swoich mieszkańców. On także jest jedną z postaci.
Magia w „Naszym magicznym Encanto” jest wszechobecna, ale – jak podkreśla Howard – nie chodzi o tradycyjnie rozumianą magię. Magia w tym świecie jest osadzona w rzeczywistości – tłumaczy. Inspirował nas realizm magiczny, który jest powiązany z prawdziwymi emocjami i wydarzeniami, a także skomplikowany i wielowymiarowy. To coś więcej niż tylko sposób na rozwiązywanie problemów. To odbicie naszych doświadczeń: tych przyjemnych i tych trudnych.
Choć wiele postaci w „Naszym magicznym Encanto” posiada nadprzyrodzone zdolności, filmowcom zależało by nie były one oderwane od rzeczywistości. Chcieliśmy, żeby te postaci były ciekawe, nawet gdybyśmy opowiadali historię rodziny pozbawionej cudownych mocy, żyjącej w świecie, w którym magia nie istnieje – tłumaczy Bush. Pragnęliśmy uchwycić typowe role rodzinne, które są nam wszystkim bliskie: złote dziecko, podpora rodziny, wyrzutek czy histeryk. Po prostu nieco wszystko podkręciliśmy i dodaliśmy solidną porcję magii.
Ale żadna animacja Walt Disney Animation Studios nie mogłaby być kompletna bez fantastycznej muzyki. Zgodnie z długą tradycją wytwórni polegającą na opowiadaniu historii poprzez muzykę i śpiew, w filmie „Nasze magiczne Encanto” usłyszymy osiem piosenek specjalnie skomponowanych na potrzeby filmu przez Lina-Manuela Mirandę, zaś twórczynią muzyki jest Germaine Franco („Dora i Miasto Złota”, „Mała”, „Berek”), która brała też udział w komponowaniu piosenek, w tym „Un Poco Loco” i „Corazón” do „Coco” – wspólnej produkcji wytwórni Disney i Pixar.
Lin-Manuel Miranda jest bez wątpienia jednym z najbardziej interesujących nazwisk Broadwayu ostatnich lat. Jako twórca i gwiazda musicalu „Hamilton”, został wyróżniony takimi nagrodami jak Tony®, Emmy®, GRAMMY®, czy też Nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramatu. Pracował również przy filmie „Vaiana: Skarb oceanu”, a skomponowana przez niego piosenka („How Far I’ll Go”) została nagrodzona GRAMMY® i nominowana do Oscara®. W 2021 r. ścieżka dźwiękowa do tego filmu ustanowiła rekord czasu utrzymywania się na pierwszym miejscu listy Billboard Soundtrack. Nie może być więc zaskoczeniem, że muzyczna strona „Naszego magicznego Encanto” zdobyła tak szerokie uznanie i doczekała się tylu nagród i nominacji. Zarówno muzyka napisana przez Germaine Franco, jak i piosenka Lina-Manuela Mirandy – "Dos Oruguitas" zostały nominowane do Oscara® oraz Złotego Globu, a osiągnięcie obojga artystów doceniło Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego wyróżniając ich nagrodą Annie.
Howard i Bush współpracowali wcześniej przy filmie „Zwierzogród”, który zdobył Oscara® w 2016 r. i mieli nadzieję spotkać się ponownie przy kolejnym projekcie. Ale nie mógł to być przypadkowy film. Po ‘Zwierzogrodzie’ mieliśmy chrapkę na musical – mówi Howard. W końcu obaj dorastaliśmy jako muzycy. Jared właśnie skończył „Vaianę”, podczas której świetnie współpracowało mu się z Linem-Manuelem, a ja dobrze się bawiłem kręcąc „Zaplątanych” – i tak zaczęliśmy rozmawiać o współpracy.
Miranda również chętnie przystąpił do pracy nad filmem a tym, co go przekonało, był motyw przewodni. Punktem wyjścia była rodzina – mówi Miranda. Idea musicalu o rodzinie, w którym pokazujemy złożoność rodzinnych relacji była fascynująca. Na początku wymienialiśmy się osobistymi doświadczeniami, między innymi o tym, jak nieuchronnie obsadzamy członków naszych rodzin w określonych rolach. Jak role te zmieniają się z biegiem czasu? Na ile pozostają niezmienne?
Jak podsumowuje reżyser Byron Howard: mieszkamy z naszymi rodzicami, braćmi i siostrami, a często i tak nie wiemy, przez co przechodzą. Nie mamy pojęcia o wielu ich niepowodzeniach. Nie wiemy tego, czym się z nami nie dzielą. O jakich tajemnicach rodzinnych nie rozmawiamy? To właśnie było dla nas fascynujące.
„Nasze magiczne Encanto” nagrodzone zostało Oscarem® oraz Złotym Globem za najlepszy pełnometrażowy film animowany. W polskich kinach zadebiutował 26.11.2021 roku i do tej pory jest nieprzerwanie wyświetlany. Przez ten czas obejrzało go ponad 600 tysięcy widzów. Film ukaże się na DVD już 13 lipca.
Dodatki specjalne:
- Wprowadzenie do „Daleko od drzewa”
- Krótkometrażówka „Daleko od drzewa”
comments powered by Disqus