Scenarzysta kultowego „Podziemnego kręgu” gościem Script Fiesty!

Autor: Festiwal Kamera Akcja Redaktor: Motyl

Dodane: 23-02-2022 16:05 ()


Jim Uhls, scenarzysta kultowego filmu Davida Finchera gościem 10. edycji Script Fiesty. Organizatorzy ogłosili shortlistę Konkursu na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego. Kapituła Konkursowa na czele z Agnieszką Holland wskazała 5 produkcji, z których 3 trafią do ścisłego finału. Tegoroczna Script Fiesta rozpocznie się 31 marca w warszawskim Kinie Elektronik.

Tajemnice Podziemnego kręgu”. Jim Uhls gościem Script Fiesty!

Uczestnicy tegorocznej Script Fiesty spotkają się z amerykańskim producentem i scenarzystą Jimem Uhlsem, autorem scenariusza do filmu „Fight Club”, kultowej produkcji z Bradem Pittem, Edwardem Nortonem i Heleną Bonham Carter na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Film w reżyserii Davida Finchera jest uznawany za jedną z dziesięciu najważniejszych produkcji w historii kina, również za sprawą scenariusza, który stał się wzorowym przykładem autorskiej i kreacyjnej adaptacji. Uhls ukończył scenariopisarstwo na UCLA School of Theatre, Film and Television. W 2006 był bohaterem cyklu „The Dialogue”, dokumentalnej serii Dave’a Moldavona na temat scenariopisarstwa. W 2009 roku wspólnie z Davidem S. Goyerem (scenarzystą trylogiii “Batman” w reżyserii Christophera Nolana) oraz Simonem Kinbergiem (scenarzystą filmów z uniwersum X-Men) napisał scenariusz do filmu „Jumper”. Film na podstawie powieści Stevena Goulda wyreżyserował Doug Liman. Uhls jest także autorem scenariusza dramatu „Semper Fi” dla telewizji NBC, który wyprodukował wspólnie ze Stevenem Spielbergiem. Twórca obecnie pracuje nad scenariuszem filmu pełnometrażowego „Lewiatan” dla wytwórni 20th Century Studios; oraz pilota telewizyjnego bez tytułu dla Alcon Entertainment. Jako dramaturg ma na swoim koncie wiele sztuk wystawianych na deskach teatrów w Nowym Jorku i Los Angeles m.in. „The Relative Importance of Jeri” oraz „Collections of a Long-Distance Garbageman”. Znany jest z oryginalnego stylu pracy nad scenariuszem, którego podstawą jest precyzyjne budowanie psychologii postaci z wykorzystaniem techniki wywiadów. „Pierwsza zasada tegorocznej Script Fiesty brzmi: rozmawiamy o Fight Clubie”! Podczas festiwalu Jim Uhls opowie o pracy nad scenariuszem filmu, zdradzi w czym tkwi sekret znakomicie działającej dramaturgii, niezapomnianych scen dialogowych i ponadczasowości przekazu” – podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor artystyczny Script Fiesty. Zaproszony przez organizatorów gość podzieli się z uczestnikami wydarzenia wiedzą i doświadczeniem, opowie o swoich metodach i inspiracjach oraz zdradzi tajniki pracy nad kultowym filmem.

 

Znamy shortlistę Konkursu na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego

10. edycji Festiwalu Script Fiesta po raz pierwszy towarzyszy Konkurs na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego, mający na celu zwiększenie świadomości na temat pracy scenarzystów i ich znaczenia w branży filmowej. „Konkurs stanowi nowy element programu Script Fiesty, ale już teraz jest dla nas i środowiska niezwykle istotny. Cieszy nas fakt, że w naborze zostały zgłoszone niemalże wszystkie polskie produkcje, które miały swoją premierę kinową lub cyfrową w ciągu ostatniego roku” – podkreśla Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna Script Fiesty. Produkcje te – w poszukiwaniu najlepszego scenariusza – oceniła Kapituła Konkursu, w skład której weszli wybitni artyści i eksperci polskiego oraz światowego kina: Agnieszka Holland, Ilona Łepkowska, Janusz Majewski, Maciej Ślesicki, Sylwia Chutnik, Piotr Dzięcioł, Tomasz Kolankiewicz. Na shortliście znalazło się pięć filmów: „Żeby nie było śladów”, scen. Kaja Krawczyk-Wnuk (scenariusz adaptowany, na podstawie książki Cezarego Łazarewicza); „Wesele”, scen. Wojciech Smarzowski; „Śniegu już nigdy nie będzie”, scen. Małgorzata Szumowska, Michał Englert; „Wszystkie nasze strachy”, scen. Łukasz Ronduda, Michał Oleszczyk, Katarzyna Sarnowska oraz „Magnezja”, scen. Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz. Za około dwa tygodnie Kapituła Konkursu wyłoni trzy finałowe produkcje, które zostaną zaprezentowane podczas 10. edycji Script Fiesty. Po zakończeniu każdej projekcji odbędą się spotkania z twórcami, którzy opowiedzą uczestnikom o kulisach pracy nad swoim tekstem. O tym, kto wygra, zadecydują widzowie – uczestnicy festiwalu – w głosowaniu stacjonarnym oraz online. Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii zamknięcia festiwalu Script Fiesta, 3 kwietnia 2022 roku.

Jak pisać dla młodego widza. Case study filmu “Czarny młyn”

Katarzyna Stachowicz-Gacek, współscenarzystka (z Magdaleną Nieć) popularnych filmów dla młodzieży, z prawie 300 tysięczną widownią (!) tj. „Czarny młyn” czy „Za niebieskimi drzwiami” – opowie podczas Script Fiesty o pracy nad projektami skierowanymi do młodego widza. Zainteresowanych czeka duża dawka wiedzy i cennych wskazówek. „Młodzi odbiorcy, wychowani na produkcjach Marvela i Disneya, są dziś bardzo wymagający – zauważa Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna Script Fiesty. – Trzeba wiedzieć, w jaki sposób konstruować historię, aby mogła ona ich zainteresować, jakiego języka używać oraz z pewnością nadążać za szybko zmieniającymi się trendami” – dodaje. Szczegółowa analiza procesu powstawania „Czarnego młyna", którego scenariusz jest oparty na motywach powieści Mariusza Szczygielskiego pod tym samym tytułem – od zapoznania się z literackim pierwowzorem, przez pierwszy draft, aż po finalny efekt w postaci filmu – odsłoni przed uczestnikami spotkania tajniki pisania wartościowych scenariuszy filmów familijnych.

Tegoroczna 10. edycja Script Fiesty odbędzie się stacjonarnie w dniach 31.03 – 04.04.2022 r. w Kinie Elektronik w Warszawie oraz online od 04.04. do 17.04.2022 r. na platformie Think Film. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa i Fundacja Laterna Magica. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Partnerami wydarzenia są: Gildia Scenarzystów Polskich, Audioteka, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Atelier Scenariuszowe, Crew United Polska, Match&Spark.


comments powered by Disqus