Czy plazma może być żywa?

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 17-08-2007 11:33 ()


50 lat temu, brytyjski astrofizyk Fred Hoyle opublikował powieść science-fiction pod tytułem 'Czarna chmura', której tytułową bohaterką była forma życia zbudowana z gazu międzygwiezdnego. Opublikowane kilka dni temu wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców pokazują, że wizja ta nie jest zupełnie nieprawdopodobna.

Zespół naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk, niemieckiego Instytutu Maxa Plancka oraz australijskiego Uniwersytetu w Sydney zademonstrowali, że plazma zawierająca zawieszone w niej drobiny nieorganicznego pyłu, przejawia zaskakująco wysoki poziom samoorganizacji i złożonych zachowań. Cząsteczki pyłu potrafią tworzyć spiralne struktury, które następnie mogą się rozdzielać, służąc jako wzorzec do tworzenia własnych kopii, a nawet konkurować o 'jedzenie', w postaci zaburzeń gęstości plazmy.

Naukowcy wskazują, że takie prymitywne 'nieorganiczne życie' może być powszechnie spotykane w chmurach międzygwiezdnego wodoru (takich jak DR21, na zdjęciu wykonanym przez teleskop Spitzera, poniżej), co powinno być brane pod uwagę przy przyszłych programach poszukiwania życia pozaziemskiego.

{obrazek http://img169.imageshack.us/img169/8152/ssc200406aiq7.jpg}


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...