Rusza namalowanie muralu wg. projektu Kim Jung Gi na CKNI

Autor: EC1 Redaktor: Motyl

Dodane: 19-10-2021 22:09 ()


Kim Jung Gi – południowokoreański artysta, grafik i rysownik komiksów – zaprojektował za pomocą monochromatycznych środków wyrazu epicką historię o ludziach i smokach. Teraz Paweł Gregor – Kierownik Wykonawczy – przenosi dynamiczny rysunek licznych postaci na elewację chłodni kominkowych EC1 Południowy Wschód. Nad poprawnością odwzorowania wizji Kim Jung Gi na trudnym owalnym podłożu czuwa Karolina Kuler-Piotrkowicz – Kierownik Projektu z warszawskiej firmy 645.

Budynek dawnych warsztatów jest położony centralnie w kompleksie EC1, w obrębie pozostałych zabytkowych gmachów. Obecnie jego wnętrze dostosowywane jest do pełnienia nowej funkcji – Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Zarówno mural artystyczny, zrealizowany na podstawie rysunku Kim Jung Gi, jak i oryginalne dzieło przyciągną do CKNI zwiedzających nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

CKNI będzie jedyną w tej części Europy instytucją kultury łączącą w sobie działalność związaną zarówno z komiksem jak i grami komputerowymi. Chcielibyśmy, aby już sam wygląd zewnętrzny obiektu nawiązywał do zadań jakie przed sobą postawiliśmy. Stąd pomysł wykonania muralu na chłodniach kominowych, które stanowią charakterystyczny element całego budynku.

Centrum nie będzie typowym muzeum a raczej miejscem przeznaczonym do zdobywania wiedzy za pomocą interaktywnych, kreatywnych rozwiązań, z użyciem nietypowych form wystawienniczych i warsztatowych związanych z mediami, o których będziemy opowiadać. Na przykład wiedzę o tworzeniu gier będziemy przekazywać m.in. za pomocą dedykowanej gry polegającej na tworzeniu gry, zaś wystawa komiksowa, to nie tyle wystawa znanych prac, co zbiór interaktywnych (choć w większości wcale nie elektronicznych) stanowisk poświęconych środkom wyrazu używanym w komiksach (chociaż i oryginalne perełki się znajdą). Naszym celem jest przekazywanie ciekawej wiedzy na temat powyższych dziedzin i wspomaganie rozwoju przemysłów kreatywnych. Centrum już rozpoczęło współpracę z największymi deweloperami gier komputerowych i wydawcami komiksów, w celu prowadzenia jak największej ilość wartościowych działań.

Już w momencie powstawania mural pełni funkcję promocyjną, przyciągającą do CKNI i kompleksu EC1 zarówno Łodzian, jak i turystów. W przyszłości pozwoli na trwałe zapisanie się CKNI jako nieformalnego elementu jednej z najpopularniejszych łódzkich atrakcji turystycznych - ścieżki zwiedzania łódzkich murali. Malowidło będzie pełnić cenne funkcje estetyczne, nadając odremontowanemu budynkowi CKNI wyjątkowy charakter. Ułatwi identyfikację budynku CKNI jako miejsca powiązanego z mediami wizualnymi, w tym w szczególności z komiksem i grami wideo.

 

 Pochodzący z Korei Południowej Kim Jung Gi urodził się w 1975 roku w Goyang-Si w prowincji Kyongki-Do. W wieku 19 lat rozpoczął studia na kierunku Sztuki i Projektowania na Akademii Sztuk Pięknych. Przez trzy lata studiował na Uniwersytecie Dong-Eui w Busan, a następnie odbył swoją obowiązkową służbę wojskową w ramach Sił Specjalnych. To wtedy udało mu się zapisać sobie w pamięci wygląd najróżniejszych broni i pojazdów.

Najważniejszą twórczą cechą Kima jest jego niezwykła pamięć, którą kształcił przez wiele lat. Jego zdolność do kreowania ekstremalnie rozbudowanych scen, posługując się wyłącznie obrazami zapisanymi w pamięci, bez opierania się na jakichkolwiek referencjach, dla wielu artystów przekracza granice wyobrażenia tego, co jest możliwe.

Pierwszą publikacją Kim Jung Gi było “Funny Funny” w magazynie Young Jump. Dzięki jego krótkim komiksom i wystawom prezentującym jego twórczość otrzymał angaż w wielu prywatnych szkołach i na uniwersytetach, na których wykładał manhwę (koreański komiks). Wspólnie ze scenarzystą Park Seung-Jinem wydał sześciotomowy „Tiger the Long Tail”. W ramach współpracy z francuskim pisarzem Bernardem Weberem przygotował też ilustracje do jego dwóch powieści – „Paradise” (2010) i „Third Humanity” (2013).

W 2011 roku Kim Jung Gi pojawił się na festiwalu komiksowym w Bucheon, gdzie po raz pierwszy wziął udział w sesji rysunku na żywo. Zazwyczaj artyści przygotowywali na nie pojedyncze rysunki czy obrazy, ale Kim Jung Gi postanowił spróbować czegoś innego. Na trzech ścianach otaczających jego stół rozkleił papier i zaczął rysować.

CEO Superani, Hyun Jin Kim, nagrał i opublikował cały proces powstawania rysunku na YouTube, co zaowocowało viralową popularnością tego materiału. To właśnie dzięki temu wideo Kim Jung Gi zaczął być zapraszany na liczne wydarzenia na całym świecie. Występował już we Francji, Stanach Zjednoczonych, całej Azji, a nawet w Japonii z show zatytułowanym po prostu „Drawing Exhibition”.

Kim wydał sześć szkicowników, które razem prezentują 4500 rysunków powstałych w przeciągu 12 lat. Współpracował z legendarnym japońskim artystą Katsuyą Teradą w 2017 roku. Wspólnie złożyli niezwykły szkicownik pełen ilustracji podkreślających ich talent.

Pracował w wielu branżach – w kinie, muzyce, a nawet dla rządu. Jedna z jego wystaw prezentowana była w Cheongwadae, głównej siedzibie prezydenta Republiki Korei Południowej. Stworzył też okładkę płyty koreańskiego artysty hiphopowego, Drunen Tigera.

Jest rekordzistą w kategorii “Najdłuższego rysunku stworzonego przez jedną osobę” w Księdze Rekordów Guinessa.


comments powered by Disqus