Zapowiedź monografii „Na dworze Goździkowego Króla”

Autor: Projektor Magazyn Kulturalny Redaktor: Motyl

Dodane: 09-06-2021 19:47 ()


Prezentujemy zapowiedź wydawniczą kolejnej publikacji kieleckiego Magazynu Kulturalnego „Projektor”. Będzie to monografia Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna.

Książka ukaże się na przełomie sierpnia i września, a swoją premierę będzie miała w krakowskim Muzeum Komiksu, które objęło patronatem publikację. Obecnie trwa jej przedsprzedaż (w promocyjnej cenie, niższej o 25 %) na platformie www.wspieram.to/gozdzik.

„Na dworze Goździkowego Króla” z podtytułem „Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna” to monografia narracji obrazkowych – od schyłku średniowiecznego rękopiśmiennictwa i powstania pierwszych ksiąg drukowanych w Polsce (przede wszystkim w Krakowie i Gdańsku), aż do wybuchu I wojny światowej – ukazanych na tle najciekawszych zjawisk w dziedzinie rysunku, książki ilustrowanej, komiksu i prasy w Europie. To narracyjna opowieść o pisarzach, ilustratorach, drukarzach, wydawcach i finansistach, którzy poprzez historyjki rysunkowe usiłowali objaśniać świat i bawić czytelników. To również dzieje ewolucji techniki, idei oraz gatunków literackich i prasowych, którym zawsze towarzyszyło opowiadanie obrazem. 

Dane techniczne książki:

  • Autor: Paweł Chmielewski
  • Autor okładki: Jerzy Ozga
  • Format: 210 x 275 mm
  • Okładka: Karton, kolor, pakowane w folię termokurczliwą
  • Ilość stron: 514
  • Ilość ilustracji: 288
  • Druk (środek): czarno-biały
  • Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit" i Magazyn Kulturalny „Projektor”
  • Patron główny: Muzeum Komiksu w Krakowie

Paweł Chmielewski - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, "Komiks i my", “Ha!art”, „Nowym Napisie”. Autor książek eseistycznych o literaturze i teatrze: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, trzytomowej publikacji „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu” oraz monografii „Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.”. Ma w dorobku trzy nagrodzone dramaty i scenariusze komiksowe (m.in. „Delta 800- misja”, „12 prac Delty-800”, „Paderewski w Białym Domu”, „Pułapka Gargancjana”, „Przygody Władka”). Prowadzi wydawnictwo, redaguje antologie poetyckie i organizuje Festiwal Komiksu i Narracji Obraz(k)owych w Kielcach. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


comments powered by Disqus