Księżycowe widowisko

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 06-08-2007 16:16 ()


Dzisiejszej nocy odbędzie się spektakl dla miłośników astronomii - Księżyc "połączy się" z Marsem, a także odkryje Plejady.

Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie na drodze Księżyca jest jasna i . Jest ona doskonale widoczna gołym okiem i leży na granicy konstelacji Perseusza i Byka, przypominając swym kształtem miniaturkę Wielkiego Wozu. Dzisiejszej nocy dojdzie do kolejnego w tym roku spotkania Księżyca i efektownej gromady gwiazd o nazwie Plejady. 

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda, chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie.

Odkrycie będzie widoczne przy ciemnym brzegu Srebrnego Globu, będącego po ostatniej kwadrze, a więc w konfiguracji bardzo efektownej dla obserwatora. Zjawisko będzie można obserwować z terenu całej Polski, lecz dokładny moment zjawiska zależy od położenia obserwatora. Najwcześniej odkrycie dojrzą mieszkańcy okolic Krosna - już w okolicach 2:20 naszego czasu, a najpóźniej na północy naszego kraju - w okolicach 2:45. Ponieważ Plejady składają się z wielu gwiazd, odkrycie będzie zjawiskiem stopniowym, w którym poszczególne gwiazdy będą wyłaniać się zza tarczy Srebrnego Globu. Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x.

Oprócz odkrycia Plejad przez Księżyc, dzisiejszej nocy dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska z naszym naturalnym satelitą w roli głównej. Około godz. 2 w nocy, Księżyc znajdzie się w odległości 6 stopni od Marsa. O tej godzinie, wszystkie obiekty - czyli Księżyc, Mars i Plejady, znajdują się ponad 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Księżyc jest dzień po ostatniej kwadrze, więc nie oślepia już tak intensywnie swoim blaskiem. Mars zbliża się do grudniowej opozycji i jego jasność rośnie - nocą będzie wynosić 0.5 wielkości gwiazdowej. Czerwona Planeta będzie więc niespełna 6 razy słabsza od najjaśniejszej gwiazdy nieba Syriusza.

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...