Niesamowity „Rok wśród Pingwinów” na Antarktydzie

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 13-02-2021 22:51 ()


Już 18 lutego odbędzie się premiera długo wyczekiwanej historii - książka najsłynniejszego na świecie wideoreportera dzikiej przyrody - Lindsay McCrae! (autor przez wiele lat był reporterem Davida Attenborough) Lindsay spędził rok na Antakrtydzie, w najbardziej ekstremalnych na świecie waunkach atmosferycznych, aby flmować życie i wychowanie potomstwa (a często próby przetrwania) Pingwinów Cesarskich. To zwierzęta, których ekstremalne warunki bytowania mrożą krew w żyłach. Lindsay opisał swoją niepowtarzalną przygodę życia tworząc wyjątkową literaturę faktu.

Książkę poleca Andrzej Kruszewicz, najbardziej znany polski ornitolog:

Jedni mają marzenia by mieć o czym marzyć. Inni po to by je realizować. Lindsay McCrae jest z tych drugich. Na dodatek odważny, uważny i dobrze piszący. Też kiedyś chciałem spędzić rok wśród pingwinów ale urodził mi się drugi syn i odpuściłem. Nadal marzę o dzikiej antarktycznej przyrodzie, wielorybach i pingwinach. Zwłaszcza tych największych, cesarskich. McCrae w podobnej sytuacji nie odpuścił. Dzięki temu mamy wspaniałą opowieść o trudach życia polarnika i morderczym wysiłku pingwinów – by przetrwać i wychować potomka. A pewnie wystarczyłoby, by Becky, żona autora książki, cichym głosem informując go przez telefon o ciąży, dodała: „zostań”. Tak, autorem książki jest Lindsay McCrae, ale bez odwagi i wsparcia Becky byłyby nadal tylko marzenia.

Andrzej G. Kruszewicz

 

Rok wśród pingwinów

Autor: Lindsay McCrae
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
ISBN: 978-83-8234-037-2
Stron: 312
Premiera: 18.02.2021
Cena detaliczna: 42 zł

Opis:
Fascynująca relacja z wyprawy na drugi koniec świata i niepowtarzalny portret najbardziej wyjątkowych mieszkańców Antarktydy.

Podczas antarktycznej zimy dzieją się rzeczy niesamowite. Gdy temperatura spada do minus sześćdziesięciu stopni, a morze wokół południowego kontynentu zamarza, pingwiny cesarskie - największe ze wszystkich pingwinów - rozpoczynają wielokilometrową wędrówkę po lodzie, aby dotrzeć tam, gdzie mają przyjść na świat ich młode. Żadne inne zwierzęta nie rozmnażają się w tak surowych, niesprzyjających warunkach. Matki i ojcowie wymieniają się rolami, a samce poszczą przez ponad sto dni najstraszliwszej zimy, aby wysiedzieć jaja i bezpiecznie sprowadzić młode pisklęta na skuty lodem świat.

Rok wśród pingwinów to opowieść o wyprawie na kraniec świata. Lindsay McCrae, ceniony i wielokrotnie nagradzany twórca filmów przyrodniczych, należący do ekipy sir Davida Attenborough operator, przez 337 dni podziwiał unikatowe piękno Antarktydy i śledził z bliska życie jedenastu tysięcy pingwinów cesarskich. Ta książka to fascynująca kronika życia, śmierci i ponownych narodzin tych wyjątkowych ptaków, a także opowieść o niezwykłym doświadczeniu człowieka, który spędził blisko rok w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie tylko sobie wyobrazić.

Dwunastu mężczyzn chodziło po Księżycu. A ilu spędziło cały sezon z pingwinami cesarskimi na Antarktydzie? Jednym z nich był Lindsay McCrae - a to jest jego niesamowicie szczera i fascynująca relacja.

Chris Packham, brytyjski przyrodnik

Niesamowity pamiętnik! (…) McCrae przez blisko rok obserwował życie tysięcy pingwinów. Poczynił wiele dogłębnych spostrzeżeń na temat tych pięknych, mierzących metr wzrostu ptaków.

"Nature"

W 2019 Lindsay McCrae został uhonorowany nagrodą BAFTA za zdjęcia dokumentalne. Wychowywał się w Anglii, w Krainie Jezior. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się zawodowo filmowaniem dzikiej przyrody. Pracował w najróżniejszych miejscach - od szkockich Highlands po lasy deszczowe Indonezji, od Alaski po Antarktydę. Odpowiadał za zdjęcia do filmu "Emperor" z realizowanej przez BBC Studios serii "Dynastie", w której w roli narratora wystąpił sir David Attenborough.

McCrae, jeśli akurat nie filmuje przyrody, chętnie jeździ rowerem, wędkuje i piecze chleby. Mieszka z żoną Becky i ich dwoma synami, a towarzystwa dotrzymują im dwa energiczne cocker spaniele, Willow i Ivy.


comments powered by Disqus