Znaleziono gen leworęczności

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 03-08-2007 17:06 ()


Brytyjscy badacze zidentyfikowali wariant genu, który zwiększa prawdopodobieństwo bycia leworęcznym, a także, jak wynika z badań, nieco podwyższone ryzyko zaburzeń psychicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie po raz pierwszy zidentyfikowali gen odpowiadający za dominację lewej półkuli mózgu u danej osoby, a przez to wpływający na jej predyspozycje do leworęczności. Nosi on skrótową nazwę LRRTM1 i koduje białko zaliczane do tzw. przezbłonowych receptorów bogatych w leucynę. Okazuje się, że aktywna kopia genu jest dziedziczona po ojcu oraz że białko zapisane w LRRTM1 jest produkowane w czasie rozwoju specyficznych struktur przodomózgowia i może wpływać na różnicowanie się neuronów oraz ich połączeń. Badania prowadzone wśród członków 1002 rodzin dotkniętych schizofrenią wykazały, że dziedziczony po ojcu LRRTM1 ma również związek z predyspozycjami do tej poważnej choroby.

Asymetria jest podstawową cechą mózgu, a jej zachwianie obserwuje się w przypadku wielu chorób psychicznych, np. u chorych na schizofrenię. Dr Francks uspokaja jednak, że osoby leworęczne nie powinny się tym zamartwiać.

Jak wskazują statystyki, osoby leworęczne stanowią około 10% ogólnej populacji. Poza preferencjami w używaniu danej ręki, między osobami lewo- i praworęcznymi występują inne znaczące różnice dotyczące m.in. zdolności poznawczych czy podatności na choroby. Rok temu naukowcy z Australii zaobserwowali, że leworęczni szybciej myślą w czasie gry na komputerze czy zajęć sportowych. Francuskie badania wykazują, że leworęczność daje przewagę w walce wręcz. Osoby preferujące lewą ręką mogą być jednak bardziej, niż praworęczne, podatne na niektóre schorzenia, np. padaczka, problemy z układem odporności, stany zapalne jelit czy raka piersi.

Według autorów pracy, jest pierwszy zidentyfikowany gen, który wpływa na różnice w asymetrii półkul mózgu u ludzi i na predyspozycje do leworęczności. Zdaniem badaczy, gen ten mógł odegrać ważną rolę w ewolucji zachowań i zdolności poznawczych człowieka. W przyszłości autorzy pracy planują dokładnie prześledzić wpływ genu LRRTM1 na proces rozwoju mózgu.

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...