Łódź filmowa: reaktywacja. Otwierają Kino Wytwórnia!

Autor: Festiwal Kamera Akcja Redaktor: Motyl

Dodane: 14-08-2020 20:28 ()


Projekcje filmów i wydarzenia transmitowane na żywo: spotkania z twórcami, opowieści ekspertów i spacery po Łodzi filmowej. To wszystko za sprawą organizatorów Festiwalu Kamera Akcja, którzy zaskakują nowym pomysłem na spędzenie ostatnich dni sierpnia. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, zagwarantowano atrakcje online.

Poznajemy zakamarki Łodzi filmowej

Święto Łodzi Filmowej organizowane przez Festiwal Kamera Akcja to rozszerzenie działań, na które brakuje czasu podczas festiwalu krytyków w październiku. Historia Łodzi filmowej skrywa wiele tajemnic. Wielka popularność spacerów po filmowych miejscach miasta zachęciła organizatorów do stworzenia wirtualnych przechadzek. Znaleźliśmy sposób, aby każdy mógł wybrać się na spacer po Łodzi filmowej, szczególnie dzisiaj podczas pandemii to niezwykle istotne. Dla nas Łódź nierozerwalnie związana jest z filmem. Nasz festiwal wyrósł z filmowych tradycji, miłości miasta do kina, które mocno wpływają na zainteresowania i codzienność mieszkańców. Jako przedsmak 11. edycji FKA zapraszamy na Filmowe (r)ewolucje w sierpniu! - mówi Przemysław Glajzner dyrektor FKA. Będzie można wybrać się na wirtualny spacer po Szkole Filmowej w Łodzi, zobaczyć nieodwiedzane przez szerszą publiczność archiwum Szkoły Filmowej, zaplecze ogromnych zbiorów książek i filmów w bibliotece, a nawet zajrzeć do kabiny projekcyjnej kina czy sali senatu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje. W wycieczce po byłej Wytwórni Filmów Fabularny nie zabraknie wizyty w imponujących wielkością halach zdjęciowych, które teraz są miejscem odbywania się koncertów, czy opowieści o słynnych krętych schodach, które prowadziły do siedziby zarządu WFF. Po obu tych miejscach oprowadzi znana łódzka przewodniczka - Justyna Tomaszewska z Just Łódź. 

Akcja reaktywacja

75 lat temu, przy ulicy Łąkowej 29 narodziła się legenda polskiej kinematografii – Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi. Na przestrzeni dekad stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich przedsiębiorstw, a zarazem dumą miasta i jego mieszkańców. Lista filmów, które nakręcono w czasach funkcjonowania WFF jest bardzo długa i obejmuje setki tytułów. „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potop” Jerzego Hoffmana czy „Noce i dnie” Jerzego Antczaka to tylko ułamek dziedzictwa, jakie pozostawiła po sobie wytwórnia. Wszystkie miejsca związane z WFF są przesiąknięte historiami ludzi kina. Zarówno tych uwiecznionych na taśmach filmowych, jak i reżyserów, operatorów, i wszystkich ekip pracujących po drugiej stronie kamery przy Łąkowej 29. To ważne by pamięć o tym miejscu nie zanikła, a niewątpliwe dobrym sposobem na zapobiegnięcie temu jest organizacja wydarzeń właśnie pod tym adresem – w kolebce polskiego kina. Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina to powrót do magicznego miejsca jakim jest Łąkowa 29. Tam spotkamy się znowu, aby celebrować Łódź filmową. Kiedyś centrum filmowej Polski, dziś miejsce wspomnień. - wyjaśnia dyrektorka Malwina Czajka. Organizatorzy reaktywują na dwa dni Kino Wytwórnia, które w 2015 roku odrestaurowano na wzór dawnej sali projekcyjnej WFF, a dziś nie jest otwarte dla szerokiej publiczności. Wśród zaplanowanych pokazów są krótkometrażowe filmy Magnusa von Horna (twórcy docenionego w Cannes) czy klasyki mistrzów kina m.in. “Był jazz” Feliksa Falka.

Poza Łodzią o Łodzi

Święto Łodzi Filmowej odbędzie się nie tylko online i w Łodzi, organizatorzy zaplanowali wizytę z projektem w Bełchatowie - 27 sierpnia i Wieluniu - 28 sierpnia. Przez dziesięć lat działaliśmy na terenie Łodzi, nabraliśmy apetytu na więcej. To co nas nakręca to spotkania z publicznością, w tym trudnym pandemicznym okresie postanowiliśmy skupić się na mikrodziałanich i ruszyć z naszą misją poza granice miasta. - mówi producentka wydarzenia Karolina Czepkiewicz. Jednodniowe wydarzenie złożone z bogatego programu warsztatów, spotkań i projekcji będzie odbywać się w Wieluńskim Dom Kultury i  Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. Dzień rozpoczną #filmnews. Warsztaty dziennikarstwa filmowego, które poprowadzą związani z Uniwersytetem Łódzkim, Diana Dąbrowska i Michał Piepiórka - nagradzani krytycy filmowi młodego pokolenia, którzy znają meandry i tajemnice świata blogów, podcastów czy vlogów. W trakcie warsztatów będzie można zapoznać się z atrakcyjnymi formami współczesnego dziennikarstwa. Ważną częścią spotkania będzie zadanie przygotowania przez uczestników przekazów krytycznych i ich publikacja w mediach projektu. #filmnews. Warsztaty dziennikarstwa filmowego to doskonała okazja na złapanie bakcyla krytyka (w dobrym tego słowa znaczeniu) i nabycie nowych umiejętności w praktyce. Zapisy ruszyły 12 sierpnia.

Święto Łodzi Filmowej potrwa od 27 do 30 sierpnia 2020. W ramach wydarzenia przygotowano aż 15 wydarzeń w 4 dni! Wszystkie są bezpłatne. W związku z sytuacją epidemiologiczną wydarzenia będą odbywać się w formule hybrydowej (online, offline). W przypadku wydarzeń offline organizatorzy dołożą wszelkich starań, by wszyscy uczestnicy i uczestniczki czuli się komfortowo i bezpiecznie. 

***

Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020". Partnerami wydarzenia są: Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, DoubleTree by Hilton, Klub Wytwórnia, EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, Łódź Film Commission, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Uniwersytet Łódzki, Wieluński Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Organizator: Festiwal Kamera Akcja.


comments powered by Disqus