„Wielka wyprawa myszki” – recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 25-05-2020 12:09 ()


Wydawnictwo Kameleon ma w swojej ofercie nie tylko komiksy, ale także publikacje dla najmłodszych czytelników. Co roku dostajemy kolejną, ciekawą książeczkę, którą można spokojnie podsunąć do lektury dziecku, lub – jeszcze lepiej – poczytać razem z nim. W serii ukazały się już: „Bajki Ezopa” (2016), „Na kłopoty rada” (2017), „Zuzanna Kapryśna” (2018) oraz O muchomorze, który nie chciał być trujący” (2019). Teraz na księgarskie półki trafiła opowieść o pewnym gryzoniu.

„Wielka wyprawa myszki” to kolejna pozycja Wiesławy Zaręby zilustrowana przez Tomasza Kleszcza. Tym razem jest to wierszowana opowiastka o małej myszce, która postanawia opuścić swoją norkę i wyruszyć w podróż. Chce odnaleźć swoją mamę, a przy okazji przeżywa wiele przygód i zdobywa cenną wiedzę o świecie. Odwiedza łąkę, poznaje las, zawiera znajomości z mieszkańcami stawu oraz podziemi. Czy ta wyprawa zakończy się dobrze? Koniecznie trzeba przekonać się na własną rękę.

Książkę można potraktować jako pretekst do wspólnej zabawy, ale może on również stanowić okazję do nauki. Każda strona zawiera bowiem nie tylko opis kolejnego etapu niesamowitej wyprawy, ale oferuje także zagadki związane z tekstem. Wszystkie zaczynają się od słów „Zgaduj, zgadula…” i zachęcają dziecko do aktywności. Dzięki temu jest szansa, że mali czytelnicy uważniej będą słuchać tekstu lub sami czytać z większym skupieniem. Konieczność udzielania odpowiedzi na kolejne pytania może przyczynić się do zwiększenia koncentracji na opowieści. Oczywiście wszystko to jest zrobione w atrakcyjny i dopasowany do wrażliwości dziecka sposób. Zaangażowaniu w lekturę sprzyja również atrakcyjna szata graficzna. Proste, kolorowe i przejrzyste rysunki doskonale pasują do charakteru tej publikacji. Twarda oprawa i kredowy papier sprawiają natomiast, że książeczka prezentuje się, podobnie zresztą jak wszystkie wcześniejsze publikacje w tym cyklu, bardzo atrakcyjnie edytorsko.

„Wielka wyprawa myszki” to książka, która przede wszystkim dostarcza frajdy oraz stwarza okazję do wspólnej lektury, ale ma w sobie również walor edukacyjny. I nie chodzi tu o dostarczanie dziecku jakiejś konkretnej wiedzy, ale o wyrabianie nawyku koncentracji i skupienia na czytanym tekście. Wydaje się, że jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie pełnym zjawisk rozpraszających naszą uwagę. Dzieci są na te niebezpieczeństwa szczególnie narażone i warto wykorzystywać każdą okazję, by uczyć je koncentracji. Wielu rodzicom też się to zresztą przyda…

 

Tytuł:Wielka wyprawa myszki”

  • Scenariusz: Wiesława Zaręba
  • Rysunki: Tomasz Kleszcz
  • Wydawca: Wydawnictwo Kameleon
  • Data wydania: 14.03.2020 r. 
  • Objętość: 32 strony
  • Format: 245 x 2275 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 24,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Kameleon za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus