„Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 21-08-2018 21:43 ()


„Zuzanna Kapryśna” to kolejna pozycja w katalogu Wydawnictwa Kameleon adresowana do najmłodszego odbiorcy. Po adaptacji „Bajek Ezopa” oraz edukacyjnej przypowieści „Na kłopoty rada”, Wiesława Zaręba oraz Tomasz Kleszcz przedstawiają zabawny poradnik podejmujący niezwykle trudną tematykę. Autorzy doradzają bowiem, jak odpowiednio wychować sobie młodszą siostrę. Choć książka pisana jest z perspektywy starszej siostry, to zapewne i starsi bracia znajdą w niej wiele pomysłowych wskazówek.

Narratorką tej historii jest jedenastolatka, która postanowiła na własną rękę zająć się wychowaniem swojej niesfornej, pięcioletniej siostry – Zuzi. Ola, jak na nastolatkę przystało, zaczęła bowiem dostrzegać pewne, bardzo poważne mankamenty w zachowaniu pięciolatki. Na przykład Zuzia jest straszną bałaganiarą i koniecznie trzeba nauczyć ją utrzymania porządku w pokoju. Przydatny okaże się także trening konsekwencji, cierpliwości oraz obowiązkowości. Szczególnie jeśli w grę wchodzi ewentualny zakup psa – wiadomo przecież, że zwierzę nie jest zabawką i na jego przyjęcie trzeba przygotować się bardzo starannie. Nie zaszkodzi także lekcja odpowiedzialności i planowania zakupów. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy zewsząd atakują reklamy atrakcyjnych produktów, warto mieć skuteczny sposób, by się przed nimi obronić. No i oczywiście higiena – regularne mycie zębów to przecież najskuteczniejsza ochrona przed próchnicą. Bardzo ważna jest także nauka zachowania się wobec obcych – odrobina ostrożności może oszczędzić naprawdę wielu kłopotów. Poza tym znajdziemy tu kilka wskazówek dotyczących zachowania przy stole oraz właściwego odżywiania się. To tylko niektóre z nauk, które czekają Zuzię i choć brzmi to wszystko bardzo poważnie, to przy okazji obie dziewczynki zazwyczaj doskonale się bawią.

Krótko mówiąc, Ola podeszła do zagadnienia wychowania Zuzi naprawdę kompleksowo i pomyślała chyba o najważniejszych sprawach. Co ważne, przy okazji wszystkich opisanych tu perypetii, także i ona cały czas czegoś się uczy. Dzięki temu dostajemy książkę, która posiada niewątpliwe walory edukacyjne, ale przy okazji jest także zabawna, pełna oryginalnego poczucia humoru i wolna od natrętnego dydaktyzmu. Co więcej, jest bardzo atrakcyjna wizualnie, co w przypadku tego rodzaju publikacji stanowi przecież klucz do sukcesu. Całość została świetnie zilustrowana przez Tomasza Kleszcza. Tym razem jego ilustracje są mniej komiksowe niż zazwyczaj i przywołują skojarzenia z klasycznymi książkami dla dzieci. Zresztą cała oprawa graficzna prezentuje się naprawdę dobrze. Poza ilustracjami w sensie ścisłym, mamy tu bowiem różne grafiki, wykresy, schematy, a nawet komiksy, które uatrakcyjniają ten album. Całość została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co zresztą nie dziwi, bo przecież doskonale wiadomo, że dziecko to najbardziej wymagający odbiorca.

Nowa publikacja Wydawnictwa Kameleon to niewątpliwie bardzo wartościowa rzecz. Walory edukacyjne idą tu w parze z lekką formą, która na pewno może zachęcić wielu potencjalnych czytelników – rodziców oraz rodzeństwo niesfornych dziewczynek (lub chłopców). Wspólne czytanie poszczególnych opowieści może stać się okazją do fajnej zabawy i twórczego rozwijania proponowanych w książce wskazówek. Zamiast podsuwać dzieciom wieczorem telefon albo tablet z kreskówkami, żeby mieć chwilę spokoju, warto przeczytać jeden rozdział i wspólnie porozmawiać o opisanych w nim zdarzeniach. To naprawdę nie jest trudne. Atrakcyjna oprawa graficzna książeczki może zdecydowanie to zadanie ułatwić.

 

Tytuł:Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę”

  • Scenariusz: Wiesława Zaręba
  • Rysunki: Tomasz Kleszcz
  • Wydawca: Wydawnictwo Kameleon
  • Data wydania: 2018
  • Objętość: 120 stron
  • Format: A5
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 34,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Kameleon za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus