Cowabunga! Mija 30 lat od premiery „Wojowniczych Żółwi Ninja”

Autor: Czesław Wyrwidąb Redaktor: Motyl

Dodane: 30-03-2020 12:02 ()


Dokładnie 30 lat temu, 30 marca 1990 r. w amerykańskich kinach zadebiutował pierwszy film z Wojowniczymi Żółwiami Ninja. 

Mimo że obraz Steve'a Barrona skazywany był na pożarcie, to okazał się wielkim przebojem i zdobywcą amerykańskiego box office'u. Kosztujący 13,5 milionów dolarów obraz na dzień dobry zarobił 25 milionów dolarów, a amerykańskim box office w sumie osiągnął 135 milionów dolarów. Łączne wpływy wyniosły w sumie 202 miliony dolarów. Wielki hit, który doczekał się dwóch sequeli. Dla twórców postaci Kevina Eastmana i Peter Laird film okazał się drogą do sławy oraz niezwykle intratnym przedsięwzięciem. W obrazie w głównych rolach wystąpili: Judith Hoag (Jestem numerem cztery) jako April O'Neil, Elias Koteas (W sieci zła, Zodiak, Gattaca - szok przyszłości) jako Casey Jones, David Forman jako Leonardo, Leif Tilden jako Donatello, Kenn Troum jako Rafael, Michelan Sisti jako Michaelangelo, James Saito jako Shredder, Toshishiro Obata jako Tatsu.

Głosów bohaterom użyczyli:

  • Brian Tochi - Leonardo,
  • Corey Feldman - Donatello
  • Josh Pais - Raphael
  • Robbie Rist - Michelangelo
  • Kevin Clash - Splinter
  • David McCharen - Shredder

Warto odnotować, że w obrazie pierwsze aktorskie kroki stawiali m.in. Skeet Ulrich (Krzyk), a także Sam Rockwell (Trzy billboardy za Ebbing, MissouriMoon, Iron Man 2). Film pojawił się również w polskich kinach dość długo po amerykańskiej premierze, bo dopiero 21 lutego 1992 r. Zresztą druga część miała premierę w polskich kinach niespełna pół roku po pierwszej, czyli 3 lipca 1992 r. Wojownicze Żółwie Ninja nie okazały się wielkim przebojem w rodzimych kinach, pierwszą część obejrzało 132 546 widzów, a drugą tylko 61 319 widzów.

Dziś trzy dekady po premierze oryginalnego filmu nie pozostaje nic innego, jak wyciągnięcie zakurzonego VHS i obejrzenie filmu Steve'a Barrona. Może nie zestarzał się tak bardzo, a na pewno jest dobrym remedium na poprawę humoru. 


comments powered by Disqus