Animarkt: znamy program i listę projektów, które powalczą o nagrody. Wśród gości współpracownicy Tima Burtona i Wesa Andersona

Autor: Animarkt Redaktor: Motyl

Dodane: 03-10-2019 17:09 ()


Jedyne na świecie wydarzenie poświęcone animacji stop motion – znamy program i listę projektów, które powalczą o nagrody. Wśród gości współpracownicy Wesa Andersona i Tima Burtona.

W dniach 8-12 października Łódź stanie się miejscem spotkania przemysłów kreatywnych zogniskowanych wokół filmu. Wszystko za sprawą ANIMARKT Stop Motion Forum - jedynego  na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. Przed uczestnikami pięć dni wypełnionych materclassami, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami na co dzień współpracującymi z Wesem Andersonem czy Timem Burtonem. Producenci, dystrybutorzy i artyści wymienią się doświadczeniami i poznają Łódź filmową. Celem wydarzenia jest integracja środowiska artystycznego z biznesowym i promocja rosnącego rynku animacji stop motion wśród potencjalnych inwestorów.

Jak mówią pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia, rynek animacji lalkowej i stop motion notuje dziś na świecie rosnące zainteresowanie zarówno ze strony twórców, jak i środowisk związanych z finansowaniem sztuki filmowej. – Wydaje się, że po latach fascynacji idealnymi cyfrowymi produkcjami dużych studiów filmowych, następuje wyraźny zwrot w kierunku innej formy, tworzonej ludzką ręką, a przez to w naturalny sposób nam bliższej. Widać wyraźnie, że to część szerszego trendu, który siłą rzeczy obejmuje także sztukę filmową – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, podmiotu organizującego ANIMARKT, zajmującego się na co dzień kompleksowym i profesjonalnym wspomaganiem tworzenia filmów animowanych od planowania i finasowania przez produkcję po dystrybucję.

- W ANIMARKT stawiamy przede wszystkim na spotkania i integrację branży. Początkujący twórcy mają okazję, aby poznać tajniki pracy profesjonalistów, zapytać o kwestie związane z realizacją projektów, skonsultować swoje pomysły z ekspertami. Łączymy ludzi, którzy pracują przy animacjach po to,  aby znaleźli więcej możliwości na realizację swoich projektów, a także zainspirowali się tym, co zobaczą i usłyszą - dodaje Zacharek.

Co nas czeka w tegorocznej edycji?

Dla początkujących

W programie tegorocznej edycji znalazły się trzy sekcje programowe. ANIMARKT Masters to cykl wydarzeń skierowanych do studentów oraz twórców stawiających pierwsze kroki w świecie animacji. Warsztaty z doświadczonymi profesjonalistami i praktykami będą dotyczyć reżyserii animacji, animacji postaci i sztuki operatorskiej. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się: Barry JC Purves –  nominowany do Oscara i BAFTA, zajmujący się animacją poklatkową od 40 lat, Juan Soto – animator międzynarodowych produkcji jak: „Praziomek” czy „Nazywam się Cukinia” oraz Malcolm Hadley –  autor zdjęć pracujący przy takich produkcjach jak „Wyspa psów” i „Frankenweenie”.

                                                                                                                                                                   

Dla tych, z pomysłem

ANIMARKT Pitching jest doskonałą okazją do zaprezentowania swojego projektu krótkometrażowego filmu lalkowego przed międzynarodowym jury i pozyskania partnerów do jego realizacji. To także możliwość wygrania wartościowych nagród, które pomogą w realizacji filmu. Finaliści powalczą o m.in. vouchery o wartości 60 tys. zł oraz 40 tys. zł na wykorzystanie studia CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu) i jego zaplecza do produkcji filmu, czy nagrodę APALAB - dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w Cordobie (Argentyna), poświęconą scenopisarstwu i rozwojowi projektu. Warto wspomnieć, że film „Daughter” Darii Kaashevy, który brał udział w pitchingu w 2017 roku niedawno otrzymał nominację do studenckiego Oscara. Wśród tegorocznych finalistów znalazły się trzy projekty polskich twórców. Pełna lista uczestników ANIMARKT Pitching 2019 dostępna jest na stronie: http://www.animarkt.pl/finalowe-projekty/

Dla biznesu

W ramach cyklu odbędzie się także jedyne w tej części Europy spotkanie, podczas którego zostanie przeprowadzona rekrutacja animatorów i twórców kostiumów do światowej sławy studia LAIKA z USA.

ANIMARKT to także szereg wydarzeń towarzyszących skierowanych zarówno do profesjonalistów,
jak i miłośników animacji. Są wśród nich m.in. pokazy filmowe czy śniadania branżowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia ANIMARKT Stop Motion Forum jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na niektóre z nich wymagana była wcześniejsza rejestracja.
Pełny program jest dostępny na stronie http://en.animarkt.pl/

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – podmiot zajmujący się popularyzacją i upowszechnianiem animacji, a także wspieraniem jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej poprzez kompleksowe działania z obszaru produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji. 

ANIMARKT odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz jest współfinansowany jest przez oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym wydarzenia jest EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission. Wszystkie wydarzenia czwartej edycji ANIMARKT odbędą się w kompleksie EC1, który mieści się na terenie i w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni, która powstała w 1907 roku i działała do roku 2000. Obecnie to przestrzeń otwarta na rozmaite działania kulturalne i naukowe, która jest siedzibą Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Hiszpańscy twórcy, którzy wezmą udział w forum: Juan Soto, Paloma Mora, Jose Luis Farias, Bea Bartolomé oraz Carlos Bleycher są wspierani przez Accion Cultural Espanola (AC/E), dzięki projektowi Programme for the Internationalisation of Spanish Culture (PICE).

 


comments powered by Disqus