Fale grawitacyjne - najnowsze odkrycie astrofizyki

Autor: Prószyński i spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 18-09-2019 20:09 ()


Czy Einstein nie mylił się formułując teorię względności i przedstawiając swoją wizję grawitacji?

Kim są ludzie, którzy badali tę teorię, zrozumieli ją, sprawili, że przemówiła, i dostarczyli narzędzi umożliwiających jej potwierdzenie? 

Jakie perspektywy otwiera przed ludzkością potwierdzenie tej teorii?

Odpowiedź na te i inne pytania z dziedziny astrofizyki można znaleźć w najnowszej książce francuskich i polskich naukowców, fizyków – teoretyków, którzy z pasją przybliżają owe odkrycie, przekazują rzetelną wiedzę o nim, ale i historię dochodzenia do niego. 

Ta książka to książką o falach grawitacyjnych, koalescencji czarnych dziur, detektorach fal grawitacyjnych, czyli o odkryciach otwierających zupełnie nowy rozdział astronomii.   

 

Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki

  • Autorzy: Nathalie Deruelle, Jean Pierre Lasota
  • Tłumaczenie: Krystyna Szeżyńska Maćkowiak
  • ISBN: 978-83-8169-151-2
  • Stron: 256
  • Premiera: 24.09.2019
  • Cena detaliczna: 39,99 PLN

Opis:

14 września 2015 roku zaczęła się era nowej astronomii, która przez najbliższe stulecia kształtować będzie naszą wizję świata, opartą na obserwacji nie światła, lecz fal grawitacyjnych emitowanych przez ruchy i drgania ciał niebieskich. Od tego czasu zarejestrowaliśmy nie tylko fale grawitacyjne, emitowane wskutek łączenia się czarnych dziur, ale również gwiazd neutronowych. Nasza wiedza rozwija się w tempie wprost fenomenalnym!
Nathalie Deruelle i Jean-Pierre Lasota, fizycy zaangażowani w badania fal grawitacyjnych, opowiadają w swojej książce zarówno o historii, jak i o najnowszych obserwacjach i wynikach. Zadają pytanie, jak zadziwiające niespodzianki przyniesie nam jeszcze astronomia fal grawitacyjnych i jak bardzo odmieni nasz obecny obraz Wszechświata.

Nathalie Deruelle - francuska fizyk teoretyk, profesor honorowy we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, związana z Uniwersytetem Paris Diderot i Yukawa Institute for Theoretical Physics w Kioto, autorka kilku podręczników. Głównym obszarem jej badań jest ogólna teoria względności. Była współautorką pionierskich prac na temat fal grawitacyjnych generowanych przez układy podwójne, składające się z pulsara i gwiazdy neutronowej, a teraz pracuje nad zagadnieniami kosmologii i alternatywnymi teoriami grawitacji.

Jean-Pierre Lasota - fizyk teoretyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek. Profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Przez wiele lat kierował Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i był doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Wieloletni członek komitetów nadzorujących budowę i działanie detektora fal grawitacyjnych Virgo.


comments powered by Disqus