Człowiek w żelaznej masce wg Bellony

Autor: Miroe Redaktor: Miroe

Dodane: 13-07-2007 18:04 ()


Książka jest próbą rozwiązania jednej z najbardziej frapujących zagadek historii nowożytnej, a mianowicie zagadki dotyczącej tożsamości tajemniczego więźnia zmuszonego do ukrywania swej twarzy pod żelazną maską.

Od czasów Woltera, a zwłaszcza od czasów Rewolucji Francuskiej, która uczyniła Człowieka w Żelaznej Masce symbolem tyranii królewskiej, historia tajemniczego więźnia intrygowała wielu badaczy. Wiele też powstało teorii dotyczących tożsamości zagadkowej postaci. Od nadintendenta Fouqueta, poprzez Woltera aż do włoskiego dyplomaty, hrabiego Mattioli: możliwości jest niemało.

Roger Macdonald poszedł zupełnie innym śladem, dotychczas nieproponowanym. Opierając się na jednym z dokumentów, w którym o tajemniczym więźniu wypowiada się jego dozorca, mówiąc, że "nie wszyscy, których uznano za umarłych, rzeczywiście nie żyją", Roger Macdonald szukał w otoczeniu Ludwika XIV człowieka dość znanego, niewygodnego dla króla, takiego, o którym powszechnie sądzono, że nie żyje. Znalazł znakomitego kandydata w osobie d'Artagnana, kapitana Muszkieterów Jego Królewskiej Mości i bohatera słynnych powieści Aleksandra Dumas.

Propozycja Macdonalda jest tyleż śmiała, co kontrowersyjna. Książka będzie jednak pasjonująca również dla tych, którzy odrzuciliby tezę, że Człowiekiem w Żelaznej Masce był d'Artagnan. Macdonald, bowiem w sposób bardzo barwny opisuje dwór Ludwika XIII, czasy regencji Anny Austriaczki oraz panowanie Ludwika XIV. Przy okazji poszukiwań dotyczących tajemniczego więźnia, czytelnik ma okazję poznać wiele intryg i skandali, które wstrząsały ową epoką. Czytamy, więc o niejasnych okolicznościach przyjścia na świat Ludwika XIV i problemach seksualnych jego rodziców, o finansowych nadużyciach Mazariniego i Fouqueta, o kolejnych kochankach Ludwika XIV, o aferze trucizn i satanistycznych praktykach, w które wmieszane były najbardziej prominentne osobistości epoki.

Całość opiera się na solidnej lekturze pamiętników i kronik, na źródłach, które często pomija wielka historia.

 

Wydawca: Bellona

EAN 9788311107946

Tłumaczenie: Beata Spieralska

344 stron

format 170x240 mm

oprawa miękka

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...