„Kicia Rożek” sezon 1, część 1 - recenzja wydania DVD

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 24-06-2019 23:28 ()


Z okazji niedawnej premiery DVD/Blu-ray filmu LEGO Przygoda 2 recenzujemy serialowy spin-off kinowego uniwersum LEGO, poświęcony jednej z postaci drugoplanowych. Zapraszam na wrażenia z seansu… Kici Rożek.

Tytułowa bohaterka to jedna z ciekawszych postaci wprowadzonych w LEGO Przygodzie - nietypowa księżniczka, będąca kombinacją: kotki, jednorożca, różowego kucyka Pony i - w chwilach, gdy bohaterce puszczają nerwy - Czerwonego Hulka. Towarzyszy jej gromadka przyjaciół. Piesio Rożek to niebieskowłosy fajtłapowaty młodszy braciszek księżniczki. Doktor Lisiczka to naczelna pani naukowiec, która prowadzi różne nietypowe eksperymenty naukowe. Miętę do pani doktor czuje Orłodyl (w wersji oryginalnej Hawkodile), noszący okulary przeciwsłoneczne ochroniarz Kici Rożek. Dopełnieniem ekipy jest Richard, flegmatyczny i sarkastyczny służbista, a zarazem trzeźwo myślący książęcy doradca, o wyglądzie… szarego klocka LEGO lewitującego w powietrzu. Przeciwnikiem kotki jest zaś Mistrz Smutas, mający sympatycznego pomagiera Brocka.

Pod względem wizualnym Kicia Rożek znacznie różni się od LEGO Przygody. O ile w filmach poruszające się poklatkowo figurki i budowle z duńskich klocków są tak naprawdę... w całości zanimowane komputerowo, tak w serialu mamy do czynienia ze standardową kreskówkową grafiką w 2D. Dlatego też podczas seansu przygód kociej księżniczki ciężko pamiętać, że znajdujemy się w uniwersum LEGO. I tak naprawdę najbardziej przypominają o tym dwie rzeczy: początkowe kilka sekund z czołówek oraz postać spokojnego Richarda.

Serial, za którego produkcję odpowiada między innymi duet Phil Lord i Christopher Miller (gwarancja dobrej zabawy), oferuje humor dla osób o różnej płci i w różnym wieku, również dla dorosłego widza. Są tu bowiem kapitalne żarty nawiązujące do popkultury - w odcinku zatytułowanym Las akcji pięknie obśmiano niektóre klisze z kina sensacyjnego oraz filmów o sztukach walki, zaś w Mechakici piątka bohaterów pilotuje olbrzymiego robota wyglądającego jak kocia wersja Megazorda z Power Rangers. Bardzo często humor serwowany w Kici Rożek balansuje na granicy absurdu lub tę granicę przeskakuje wielkim kocim susem, pozytywnie zaskakując odbiorcę. Na przykład: w Kocim sądzie podczas procesu w charakterze świadków zostają wezwane… auto i Słońce. Coś pięknego.

Polski dubbing jak zwykle daje radę, jednak wybieram wersję oryginalną. Między innymi dlatego, że tam Orłodyl (precyzyjniej, Hawkodile) mówi głosem Rogera Craiga Smitha, który przemawiał jako tytułowy bohater gry Batman: Arkham Origins. I faktycznie, ochroniarz Kici Rożek brzmi i zachowuje się jak Człowiek-Nietoperz skrzyżowany z Duffmanem z Simpsonów.

Serialowa wersja Kici wydaje się mieć znacznie więcej ADHD od spokojniejszego filmowego pierwowzoru - co uwypukla jej głos: łagodniejszy filmowy wokal Alison Brie został zastąpiony w kreskówce przez Tarę Strong, jedną z naczelnych aktorek głosowych wcielających się w rolę zwariowanej Harley Quinn.

Być może nie każdy rodzic uzna za właściwe dla swoich dzieci niektóre fragmenty zawierające nieco czarnego humoru - przykładami są scena walki między amuletami szczęścia oraz wysłanie na biegun północny na lodowej krze Mistrza Smutasa uwięzionego wewnątrz bałwana. Okazjonalne tego typu dowcipy są oczywiście łagodzone przez abstrakcyjność i kreskówkowość. Dla jasności: nie ma tu żadnych wulgaryzmów ani krwi, pod tym kątem to jest serial przyjazny dzieciom - to wszak LEGO. Natomiast zachęcam, by każdy z rodziców zapoznał się osobiście z serialem i zdecydował, czy dla jego dziecka będzie to odpowiedni humor. Ja polecam.

O wydaniu DVD:

Dwupłytowe wydanie DVD zawiera pierwszą połowę pierwszego sezonu Kici Rożek, po 10 odcinków na każdym dysku, bez żadnych bonusowych materiałów. Proste menu w języku angielskim pozwala na uruchomienie ciągiem pakietu odcinków, wybór pojedynczego epizodu, a także ustawienie opcji językowych. Możemy włączyć wyłącznie napisy angielskie, a wersje dźwiękowe są trzy: oryginalna (Dolby Digital 5.1), dubbing francuski (Dolby Digital 2.0) oraz polski (także DD 2.0). Z jednym wyjątkiem: ostatni odcinek z drugiej płyty posiada dla odmiany napisy zamiast dubbingu.

Uwaga do rodzimej listy płac: po obejrzeniu spolszczonego odcinka wyświetli nam się karta ze spisem aktorów głosowych. Dubbingujący Brocka aktor jest podpisany czasami jako Bartosz Wesołowski, a czasami jako Bartosz Brudny. Podejrzewam, że doszło tu do pomyłki z nazwiskami - jeśli tak, to niestety niejednorazowej.

Kicia Rożek jest kolorowym serialem (nie tylko dla dziewczynek i nie tylko dla dzieciaków) trzymającym poziom żartów filmowych przygód ludzików LEGO. Jeśli trafia do Ciebie humor z kinowego uniwersum LEGO Przygody i lubisz się pośmiać - to ta kreskówka jest zdecydowanie dla Ciebie! Polecam. In Lord/Miller I trust.

Ocena: 8/10

Tytuł: Kicia Rożek: Iskrząca przygoda, Sezon 1

Tytuł oryginalny: Unikitty! Sparkle Party Season 1, Part 1

Reżyseria: Casey Alexander, Brock Gallagher, Ed Skudder, Lynn Wang, Careen Ingle

Scenariusz: Chad Quandt, Aaron Waltke, Ed Skudder, Lynn Wang i inni

Na podstawie LEGO Przygody w reżyserii Phila Lorda i Christophera Millera

Obsada:

  • Tara Strong
  • Grey Griffin
  • Kate Micucci
  • Roger Craig Smith
  • Eric Bauza
  • Michael Croner

Muzyka: Nick Keller

Montaż: Molly Yahr, Ryan Samsam

Czas trwania: ok. 206 minut (20 odcinków po ok. 11 minut)

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus