7 nowych cudów świata

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 08-07-2007 10:35 ()


O północy z soboty na niedzielę w Lizbonie ogłoszono siedem "nowych" cudów świata, które wybrano w plebiscycie spośród budowli, dzieł sztuki oraz wybitnych tworów człowieka powstałych w dziejach cywilizacji.

Ranking powstał wśród wielu polemik w głosowaniu internetowym i telefonicznym z udziałem ok. 100 milionów osób ze wszystkich kontynentów.

 

Siódemka "nowych" cudów świata to:

 

Wielki Mur Chiński, budowany od VI w. p.n.e., który miał 6,5 tysiąca kilometrów długości i z którego zachowało się do dziś około 2,5 tysiąca kilometrów;

Amfiteatr Koloseum w Rzymie;

Machu Picchu, inkaska twierdza w Peru wzniesiona w XV wieku na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m.;

Chichen Itza, piramida na półwyspie Jukatan w Meksyku, zbudowana przez Majów w czasach prekolumbijskich, około 450 roku, wraz z otaczającym ją miastem;

Tadż Mahal, pałac-mauzoleum powstały w Agrze w Indiach w latach 1632-1652, uznany za symbol "miłości i namiętności" małżeńskiej i klejnot muzułmańskiej architektury i sztuki z epoki Wielkich Mogołów, władców pochodzenia mongolskiego, panujących w Indiach w okresie od XVI do XIX w.;

Petra, kompleks w Jordanii na skraju Pustyni Arabskiej, obejmujący świątynie, grobowce i domy wykute w stromych, skalnych zboczach, stolica państwa Nabatejczyków;

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii, wzniesiona na górze Corcovado na wysokości ponad 700 m.n.p.m. 38-metrowa postać Chrystusa Zbawiciela wykonana została w 1931 roku przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia, Paula Landowskiego.

 

Jak podkreślają organizatorzy imprezy i ogólnoświatowej ankiety -  szwajcarska Fundacja New 7 Wonders Fundation (N7W), ich celem było przywrócenie popularności idei siedmiu cudów świata antycznego, z których do dziś ostał się tylko jeden. Idea ta stworzona została m.in. przez greckiego historyka Herodota (ok. 484 - 425 r.p.n.e) oraz uczonego Kalimacha z Cyreny (ok.305 - 240 r.p.n.e), jednak stworzone przez nich listy cudów nie przetrwały dla potomności.

Znana nam dotąd siódemka cudów starożytności skompilowana została w Średniowieczu, głównie na podstawie przekazów greckich i dlatego znalazły się na niej jedynie obiekty znane Grekom starożytnym. Do cudów świata starożytnego zaliczono wtedy świątynię Artemizy w Efezie, wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego, latarnię morską na Faros w Aleksandrii, posąg Zeusa w świątyni w Olimpii i wielką piramidę faraona Cheopsa w Gizie w Egipcie - jedyny z antycznej siódemki cudów, który można podziwiać do dziś.

Jak ogłoszono o północy w Lizbonie, Wielka Piramida Egipska została automatycznie dołączona do nowej siódemki cudów świata. Internauci uczestniczący w nowej ankiecie mogli wybierać siedem cudów świata spośród 21 pomników cywilizacji ludzkiej wyselekcjonowanych przez międzynarodowe jury wielkich architektów z listy składającej się z 77 pozycji.

Według nieoficjalnych danych w wyniku stumilionowego głosowania na dalszych miejscach znalazły się m.in. Akropol w Atenach, wieża Eiffla wybudowana z okazji Wystawy Światowej 1889 roku w Paryżu dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej, kamienne posągi na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui), kompleks świątynny Angkor w Kambodży, zamek-ogród Alhambra w Grenadzie (Hiszpania), bazylika Hagia Sophia w Stambule, moskiewski Kreml, zamek w Neuschwanstein (Niemcy), nowojorska Statua Wolności, opera w Sidney i miasto Timbuktu w środkowym Mali. 

 

 

Źródło: Wirtualna Polska


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...