Tadeusz Raczkiewicz nie żyje

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 26-02-2019 12:10 ()


Wedle informacji podanej przez Łódzki Dom Kultury wczoraj – tj. 25 lutego – w rodzinnym Gubinie zmarł Tadeusz Raczkiewicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych twórców polskiego komiksu.

Przypomnijmy, że w latach 1976-1993 współpracował on z redakcją harcerskiej gazety „Świat Młodych”. Plonem tej kooperacji (obok okazjonalnie zamawianych przez ten tytuł ilustracji) były z werwą tworzone komiksy takie jak m.in. „Kuśmider i Filo”, adaptacje powieści Juliusza Verne’a (m.in. „Piętnastoletni kapitan”), powstała we współpracy z Piotrem Ponaczewnym postapokaliptyczna opowieść „Tajemnica Kamiennego Lasu”, a nade wszystko cykl fabuł z pogranicza fantastyki i sensacji przybliżających przygody zaradnego agenta Tajfuna (m.in. „Monstrum” i „Zagadka Układu C-2”). Za sprawą nieistniejącego już wydawnictwa Mandragora ów autor zaczął bywać na komiksowych imprezach (od jesieni 2005 r.), a nawet podjął się tworzenia kolejnych historii z udziałem Tajfuna. Od marca 2009 r. publikacją albumowych wznowień dorobku Raczkiewicza (a także zupełnie nowych opowieści jak m.in. zbiór „Bez kompromisów”) podjęło się wydawnictwo Ongrys.

W tym roku Tadeusz Raczkiewcz skończyłby 70 lat. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w najbliższy piątek 1 marca w Gubinie.


comments powered by Disqus