„Cormoran Strike” - recenzja wydania DVD serialu

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 20-02-2019 18:15 ()


Niedawno w polskich sklepach ukazało się dwudyskowe wydanie DVD serialu Cormoran Strike na podstawie książek Roberta Galbraitha. Jak prezentuje się ten serial kryminalny?

Co ciekawe, Galbraith powinien być dobrze znany miłośnikom serii o przygodach słynnego młodego czarodzieja z Hogwartu. Bo to po prostu… pseudonim J.K. Rowling! Tak, Brytyjka ma na swoim koncie także inne powieści: Trafny wybór (tragikomedia wydana 5 lat po premierze ostatniego tomu Harry’ego Pottera) oraz - pod wspomnianym wyżej męskim pseudonimem - 4 kryminały o detektywie Cormoranie Strike’u.

Serial jest adaptacją pierwszych trzech tomów, a są to kolejno: Wołanie kukułki, Jedwabnik oraz Żniwa Zła. W pierwszej, rozłożonej na trzy godzinne odcinki, historii poznajemy tytułowego bohatera, kalekiego weterana wojennego, który prowadzi w Londynie własną agencję detektywistyczną. Nie przelewa mu się - nie ma części nogi, śpi we własnym biurze, związek mu się zawalił, a w kwestii zleceń i zarobków, mówiąc kolokwialnie, szału nie ma. Z tegoż powodu detektyw podejmuje się zbadać sprawę śmierci słynnej modelki na prośbę jej przybranego brata. Nieocenioną pomocą okaże się Robin Ellacott, świeżo upieczona tymczasowa sekretarka Cormorana, która znacząco przysłuży się w wyjaśnieniu tej sprawy i stanie się godnym pomocnikiem, niczym - nomen omen - Robin dla Batmana. Tyle o Wołaniu kukułki. Z kolei dwuczęściowy Jedwabnik opowiada o zaginięciu pisarza, którego rękopis nowej powieści budzi spore kontrowersje. Natomiast w - również dwuodcinkowych - Żniwach Zła Cormoran i Robin muszą stawić czoła dość bestialskiemu przestępcy i sprawie znęcania się nad kobietami.

Serial może bardzo luźno kojarzyć się z Sherlockiem lub Elementary - współczesny Londyn, prywatny detektyw i jego zdolna asystentka, znajomy policjant krzyżujący drogi z tytułowym bohaterem. Wypisz wymaluj to zestaw typu: Holmes, Watson i Lestrade. Jednak w odróżnieniu od takiego Sherlocka, gdzie widz jest od czasu do czasu bombardowany błyskawicznymi strumieniami dedukcji głównego bohatera, Cormoran Strike jest jak stary, dobry, nieśpieszny kryminał, gdzie kolejne karty odsłaniane są powoli, a siła opowieści tkwi przede wszystkim w śledztwie, bez żadnych ozdobników i udziwnień (takich, jak na przykład uwspółcześniony Moriarty z sherlockowych seriali). Istotne jest to, że wprawny widz mógłby spróbować sam rozwiązać kryminalne zagadki Londynu - co z jednej strony nie jest łatwe, ale z drugiej strony wykonalne, gdyż w każdej z historii złoczyńca czai się wśród przedstawianych osób, nie jest to więc żadna postać wprowadzona na ostatnią chwilę, byle tylko sztucznie zdezorientować odbiorcę.

Do plusów serialu należy niewątpliwie zaliczyć jego obsadę, na czele z dwójką głównych aktorów. Tom Burke (Atos z Muszkieterów, Dolokhov z Wojny i pokoju) i Holliday Grainger (Lukrecja Borgia z Rodziny Borgiów) tworzą na ekranie świetny Dynamiczny Duet detektywów i nie brak między nimi chemii. Ciekawie prezentuje się Ben Crompton jako “Shanker”, postać podobna wizualnie i funkcyjnie do Anatolija Knyazeva z serialu Arrow (czyli człowiek powiązany ze światkiem przestępczym, a zarazem dawny znajomy protagonisty, okazjonalnie wspierający go w śledztwach). Klimatyczna czołówka serialu w tonacji sepii z okazjonalnymi artefaktami jak ze starej taśmy, zilustrowana piosenką Beth Rowley I Walk Beside You znakomicie nastraja na porcję dobrego kryminału. No i londyńska sceneria cieszy oczy, gdy delektujemy się fabułą rozwijającą się z iście angielską flegmą, na spokojnie, cierpliwie.

3 polskie akcenty związane z serialem: w jednym z odcinków przez chwilę pojawia się pani sprzątająca mówiąca płynną polszczyzną. Z kolei za zdjęcia do Wołania kukułki oraz Żniw zła odpowiadają operatorzy filmowi pochodzący z Polski.

O wydaniu DVD:

Galapagos Films wydał w Polsce cały sezon serialu na DVD. Możemy obejrzeć przygody Strike'a z dźwiękiem Dolby Digital 5.1 lub z niemieckim dubbingiem (DD 2.0). Lektora polskiego, który mógłby niektórych widzów wprowadzić w klimat podczas oglądania, niestety nie uświadczymy. Są natomiast napisy polskie, a także w wersjach dla niesłyszących po angielsku i niemiecku. Aby widz nie musiał zmieniać płyt przy seansie pojedynczej historii, więcej odcinków wrzucono na drugi dysk (zamiast upychać na pierwszy), co jest sensownym logistycznie rozwiązaniem. I tak: Jedwabnik oraz Żniwa zła są na drugiej płycie, a pierwsze DVD zawiera Wołanie kukułki oraz materiały dodatkowe. A te ostatnie są niestety skromne (łącznie niespełna 14 minut) oraz źle posortowane, bo alfabetycznie względem angielskich tytułów - przez co materiał o trzeciej historii jest na początku listy:

Career of Evil (5 min. 20 s)

The Cuckoo’s Calling (4 min. 10 s)

The Silkworm (4 min. 37 s)

Każdy z filmików to przeplatane urywkami serialu wypowiedzi aktorów, reżyserów i samej Rowling o danej fabule. Dobre, ale stanowczo za krótkie. Aż prosi się o dłuższe materiały i ciekawostki z planu.

Na pudełku DVD jest błąd: czas trwania całego serialu to nie 348 minut, ale ok. 402 minuty. Być może ktoś zsumował czas 6 odcinków, zamiast 7.

Cormoran Strike to solidna dawka kryminału w starym, dobrym stylu. Głodni dalszych przygód londyńskiego detektywa muszą zadowolić się książkami lub uzbroić się w cierpliwość - twórcy serialu nie planują pisać własnych historii, tylko adaptować książki Rowling. Na razie została im tylko ubiegłoroczna Zabójcza biel, na podstawie której powstanie czteroodcinkowy drugi sezon. Podczas jednego z wywiadów pisarka zapowiedziała, że ma pomysł na co najmniej dziesięć kolejnych tomów w tej serii. Pozostaje tylko życzyć, aby na kolejne książkowe i serialowe odsłony nie trzeba było zbyt długo czekać. A na razie można śmiało delektować się tym serialem. Wręcz warto.

Ocena: 9/10

Tytuł: Cormoran Strike

Tytuł oryginalny: Strike

Reżyseria:

Wołanie kukułki: Michael Keillor,

Jedwabnik: Kieron Hawkes,

Żniwa zła: Charles Sturridge

Scenariusz:

Wołanie kukułki: Ben Richards,

Jedwabnik, Żniwa zła: Tom Edge

Na podstawie powieści Roberta Galbraitha

Obsada:

  • Tom Burke
  • Holliday Grainger
  • Kerr Logan
  • Ben Crompton
  • Natasha O’Keeffe
  • Killian Scott
  • Sargon Yelda

Zdjęcia:

Wołanie kukułki: Hubert Taczanowski,

Jedwabnik: Gary Shaw,

Żniwa zła: Maja Zamojda

Montaż:

Wołanie kukułki: Gareth C. Scales,

Jedwabnik: Sam Williams,

Żniwa zła: Stephen Haren

Muzyka: Adrian Johnston

Czas trwania: 402 minuty

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza DVD do recenzji.


comments powered by Disqus