Mózg władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy niż godzina, a minuta dłuższa od dnia

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 01-01-2019 17:50 ()


Niewiele jest pytań tak kłopotliwych i głębokich, jak te dotyczące czasu. Filozofowie głowią się, czym jest czas i czy to pojęcie oznacza pojedynczy moment, czy pełny wymiar. Fizycy borykają się z pytaniami o to, dlaczego czas wydaje się płynąć tylko w jednym kierunku, czy możliwe są podróże w czasie, a nawet o to, czy czas w ogóle istnieje.

Twój mózg nieustannie mierzy czas. Kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki, wie ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar! 

Jak ludzki mózg mierzy czas? Jak robią to mózgi zwierząt? I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem mózgu? W swojej książce "Mózg, władca czasu", Dean Buonomano poszukuje odpowiedzi na te niezwykle ważne pytania - odpowiedzi, od których zależy więcej, niż myślisz. 

Talent Buonomano sprawił, że lektura przypominała rozmowę w ulubionej kawiarni. 
Stephon Aleksander, profesor fizyki, Brown University, autor książki "Jazz i fizyka". 

Książka Deana Buonomano to objawienie, które głosi zupełnie nową wizję mózgu. 
Lee Smolin, autor książki "Czas odrodzony" 

Dean Buonomano jest profesorem neurobiologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i wiodącym teoretykiem w dziedzinie neuronauki czasu.


comments powered by Disqus