25 lat Vertigo - opowieści, które odmieniły komiksowy kanon

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 18-04-2018 19:48 ()


Czysta fantazja, artystyczny geniusz, świadome korzystanie z dziedzictwa kultury oraz odwaga w doborze tematów. Właśnie na  takich fundamentach 25 lat temu zbudowane zostało Vertigo, jeden z najważniejszych  imprintów w historii światowego komiksu. 

Lata 80. przyniosły rewolucję w amerykańskim komiksie. W ręce fanów trafiły „Powrót Mrocznego Rycerza” Franka Millera i „Strażnicy” Alana Moore`a, a wydawcy komiksowi coraz śmielej odchodzili od autocenzury związanej z CCA (Comics Code Authority). Dorośli fani komiksów nadal chcieli je czytać, ale pragnęli dojrzałych fabuł na najwyższym poziomie.

 

Eksperyment zwany Vertigo

 

Wszystko zaczęło się w styczniu 1993 roku, kiedy Karen Berger, absolwentka literaturoznawstwa oraz historii sztuki collegu w Brooklynie, stanęła na czele Vertigo Comics będącego imprintem, czyli odrębną marką, wydawnictwa DC Comics. Pomysł Berger opierał się na stworzeniu przestrzeni do twórczych eksperymentów w różnych konwencjach gatunkowych, taki jak fantasy i science-fiction, opowieści obyczajowe, czystej krwi horrory, ale też różnorakie mutacje wywodzące się choćby z nurtu neo-noir czy cyberpunku. Tym, na co stawiała przede wszystkim była świeżość spojrzenia i nowa perspektywa.

Włodarze DC Comics postanowili zaufać Berger, która szybko dała się poznać jako doskonała organizatorka posiadająca zmysł artystyczny i wyjątkową umiejętność do zrzeszania twórców. Wymarzone połączenie, jeśli chce się tworzyć tak nowatorski projekt, jakim na początku lat 90. było Vertigo, gdzie miały pojawiać się historie przeznaczone dla dorosłego odbiorcy ceniącego gatunkową różnorodność oraz realizacyjną bezkompromisowość. Do współpracy zaangażowano najlepszych, choć czasami dopiero początkujących, artystów.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie Klubu Świata Komiksu.

 


comments powered by Disqus