Startuje festiwal Hommage à Kieślowski

Autor: Edyta Bach Redaktor: Motyl

Dodane: 05-09-2017 18:38 ()


Już 7 września w Sokołowsku rusza 7. edycja Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. W tym roku zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Porusza śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. Festiwal zaszczycą swoją obecnością goście specjalni, m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow, Piotr Jaxa, a także Maria Kieślowska, sprawująca patronat honorowy nad festiwalem.

Sokołowsko, ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego, jak co roku obchodzi święto kina. W tym roku, od 7 do 10 września, festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych. Projekcje festiwalowe odbywają się w opisanym przez Kieślowskiego w jego Autobiografii Kinoteatrze Zdrowie, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera.

Na program festiwalu składają się trzy sekcje:  Re:Interpretacje (fabuły europejskie), sekcja dokumentalna Bez Fikcji! oraz Hommage à Kieślowski.

„Wybór filmów jest wyborem autorskim, zgodnym z naszym wewnętrznym imperatywem, który brzmi: pokazujemy, co nam się podoba i co jest warte rozmowy. Pokazujemy to z nadzieją, że spodobałoby się także Krzysztofowi Kieślowskiemu, gdyby siedział z nami w kinie, z pamięcią i szacunkiem dla jego osoby, postawy wobec ludzi i zawodu oraz artystycznego dorobku, który nam pozostawił po sobie. Pokazujemy, co nam się podoba, wierząc w to, że sztuka filmowa istniała, istnieje i zawsze będzie istnieć. Pokazujemy filmy nie tylko Krzysztofa Kieślowskiego, lecz i filmy jego kolegów, nauczycieli i twórców, którzy w różnym czasie mieli na niego wpływ. Czynimy to w przekonaniu, że czas nie jest zdolny przysłonić tej jasności, która je rozświetla. Pokazujemy filmy młodego pokolenia, które znalazło – po filmach sądząc – swój aktywny sposób niebrania świata poważnie.” – mówi Dorota Paciarelli, dyrektor ds. programowych i kurator sekcji Re:Interpretacje.

Gościem specjalnym tej edycji festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski – aktor, o którego niezapomnianych kreacjach i drodze artystycznej, doświadczeniach w pracy z Kieślowskim, Kutzem, ale i reżyserami zagranicznymi oraz fascynacji teatrem rozmawiać będą Kazimierz Kutz i zaproszeni goście. W ramach festiwalu, w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się również recital Zbigniewa Zamachowskiego Nie tylko o miłości.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow i Piotr Jaxa.

Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po projekcjach filmów Biały (1994), Zawrócony (1994) i Dekalog X (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy, i rzeczywistości tamtych lat.

W tym roku odbędzie się również Remanent kina czeskiego, rozmowa o kinie czeskim dedykowana cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie. Ważnym punktem festiwalu będzie Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będące miejscem debat  o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, w ramach którego spotkają się z widzami m. in. Krzysztof Piesiewicz i Kazimierz Kutz.

Ciekawie zapowiadają się również wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Będą to m.in.: debata wokół Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego Legalne Źródło Kultury z udziałem prezeski Fundacji Legalnej Kultury – Kingi Jakubowskiej i zaproszonych do debaty gości festiwalowych.

Przestrzeń odbudowanego skrzydła Laboratorium Kultury w Sokołowsku wypełni wystawa multimedialna Piotra Jaxy ukazująca pracę przy filmie Trzy kolory: Biały. Podczas wernisażu usłyszymy również interpretację muzyczną śpiewaczki operowej – Magdaleny Polkowskiej.   

Wystawa Wszystkie kolory Kieślowskiego z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu  będzie otwarta przez cały okres trwania festiwalu.

Podczas 7. Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski odbędzie się również spotkanie z poezją Andrzeja Titkowa i promocja tomiku Pieśń pod pieśniami.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.


comments powered by Disqus