Wielki mózg ale mała inteligencja?

Autor: Winniczek Redaktor: winniczek

Dodane: 03-08-2006 20:08 ()


W Queensland Institute of Medical Research przebadano 4395 nastolatków pod kątem wielkości głowy i inteligencji. Sprawdzono geny ASPM, MCPH1 i CDK5RAP2, które regulują te właśnie cechy osobnicze. Ustalenia nie dają powodu do twierdzenia, że indywidualne różnice nie pozwalają łączyć tych genów z IQ poszczególnych ludzi.

Każdy z nas ma te geny, ale istnieją rozmaite warianty tych genów, które powstawały na skutek kolejnych nieletalnych mutracji. Badacze oczekiwali, iż "nowsze" wersje tych genów będą mieli ci ludzie, którzy są bardziej bystrzy, inteligentniejsi. Wyniki nie potwierdziły tego.

Colin Groves, profesor Australian National University, specjalista w zakresie ewolucji, stwierdza, że ludzki mózg zaczął rosnąć z chwilą pojawienia się Homo habilis. Jednakże nasz mózg w pewnym momencie przestał się powiększać. Co ciekawe tak mniej więcej od późnego plejstocenu nawet uległ niewielkiemu zmniejszeniu (sic!). Oznacza to, iż co prawda różnice w rozmiarze mózgu dają powody do wnioskowania o inteligencji w porównaniach międzygatunkowych, ale już w porównaniach międzyosobniczych metoda ta całkowicie zawodzi.

 

 

źródło: ABC Online


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...